Nem azt kérem, hogy most valaki számolja ki nekem, de egyszerűen nem tudom, hogyan kellene ezt megoldani. Addig jutottam, hogy most 20 cm-re van a vezetéktől...

Kép: [link]

A feladat:

Az ábrán egy mobilgarázs keresztmetszetét látjuk. A két függőleges oldalfalat a nyilak irányában mozgatva a garázs teteje az A, B és C csuklóknál elfordulva magasítható az ábrán látható módon.


b, A garázs fölött a talajtól számítva 7 m magasan húzódik egy villamosvezeték. Egy elektromos szabvány szerint egy vezeték alatti építmény legmagasabb pontjának legalább 50 cm-re kell lennie a vezetéktől. Hány cm-rel toljuk be a garázs egy-egy függőleges oldalát, hogy a garázs a lehető legmagasabb legyen, de megfeleljen az előbbi szabványnak?


2014. jan. 26. 15:05
 1/3 anonim ***** válasza:

6,5 méter magas lehet legfeljebb, vagyis a felső háromszög magassága legfeljebb 2,5 méter lehet. Ez a magasság felezi az egyenlő szárú háromszögünket és annak alapját, és 2 derékszögű háromszög lesz belőle. Erre a derékszögű háromszögre felírható a Pitagorasz-tétel:


2,5^2+x^2=4^2

6,25+x^2=16

x^2=9,75, amire x=~3,1225, ennek a kétszerese az egész garázs, amikor összenyomtuk, vagyis 6,245 méter. Eredetileg 8 méter hosszú volt, így 1,755 méterrel tudjuk összenyomni, oldalanként 0,8775 méterrel (ez a megoldás közel pontos, mivel jó kerekítéssel számoltunk).

2014. jan. 26. 15:22
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha jobban meg akarod érteni a fenti választ, előbb nézd meg ezt:

[link]

2014. jan. 26. 15:32
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindkettőtöknek!:)
2014. jan. 26. 15:42