Valakii A nyomás 7. o 1. Hogyan változik a nyomás egy autó kerekei alatt, ha egy ember helyett négyen ülnek az autóban? 3. Melyik lapjára fektetve legkisebb egy tégla által kifejtett nyomás? 5. Mondj példát a nyomás növelésére és csökkentésére

2014. jan. 22. 18:20
 1/1 reptoid ***** válasza:

Mi is a nyomás?

Ha nem tudod, nyisd ki a könyved, vagy gugli első találat:

Nyomóerő és a nyomott felület hányadosa, vagyis p=F/A


Ennek fényében nézd meg az elsőt:

első eset: 1 ember ül a kocsiban, 4 kerékre támaszkodik

második eset: 4 ember ül a kocsiban, ugyancsak 4 kerékre támaszkodik. 4 embernek nagyobb az ereje, mint egy embernek, így mint látod a nyomóerő növekedni fog, a felület marad állandó. Most helyettesíts be példaszámokkal a képletbe: p1=1/4; p2=4/4. Na melyiknél lett nagyobb a nyomás?


Második feladat: itt is 2 eset van. A téglatest tömege, így súlya nem változik a 2 eset között. Ellenben az általa nyomott felület igen. Most helyettesíts be magadtól próbaszámokkal a képletbe a 2 esetnek megfelelően.


Utolsó: Ha az első kettőn túl vagy, akkor igazából ezekből is választhatsz, de a legjobb, ha gondolkodsz egy picit. Jusson eszedbe, hogy mit húznak az emberek a lábukra, mikor sok hó esik. Vajon miért teszik ezt?

2014. jan. 22. 18:27