Egy kis segítség a matikában? Nem házi, csak egy nagyon összetett feladat.


Tehát van egy általános háromszög, aminek a felszíne 40 egység. Az oldalainak az aránya a köv.: a:b:c=10:17:25. Számold ki az oldalak hosszát.

Nem muszáj feltétlenül kiszámolni, csak egy rávezetést szeretnék, de ha valaki akarja, leírhatja a menetét is.


2014. jan. 21. 17:41
 1/7 anonim ***** válasza:

Legyenek az oldalak 10x;17x;25x, mert ekkor (10x):(17x):(25x)=10:17:25 arány teljesül. Ezek összege adja a háromszög kerületét (és nem a felszínét(!); felszíne a testeknek van):


10x+17x+25x=40 /összevonás

52x=40 /:52

x=40/52=10/13, tehát a három oldal:


10x=10*10/13=100/13

17x=17*10/13=170/13

25x=25*10/13=250/13

2014. jan. 21. 17:48
 2/7 A kérdező kommentje:
bocsi, a területére gondoltam
2014. jan. 21. 17:56
 3/7 anonim ***** válasza:
Akkor még azt írd meg, hogy hányadikos vagy.
2014. jan. 21. 18:02
 4/7 A kérdező kommentje:
igazából gimis, és most készülök az érettségire, de nem én kaptam a feladatot, hanem egy egy évvel fiatalabb gimis
2014. jan. 21. 18:26
 5/7 anonim ***** válasza:

Azért nagyon összetettnek nem nevezném. :)

Én Héron-képlettel csinálnám meg:

T = \sqrt{s(s-a)(s-b)(s-c)}: ahol s a félkerület, tehát (a+b+c)/2.

Jelen esetben s=26x az első válaszoló által leírt módon eljelölve az oldalakat.

Behelyettesítesz a Héron-képletbe:

40=12*sqrt26*x^2 fog kijönni.

Mivel x csak pozitív lehet, így a negatív eredmény nem megoldás.

x=0,8085298, ebből kiszámolod az oldalakat, ellenőrzöl és ki is jön. :)

Ha valami nem világos, szólj!

Egy másik végzős gimnazista

2014. jan. 21. 18:49
 6/7 anonim ***** válasza:

Csak hogy tudjuk, hogy milyen eszközök használhatók (igazából ebből se derült ki, de mindegy...).


Maradjunk az előbb felírt 10x, 17x, 25x oldalhosszoknál, erre már felírható a koszinusztétel. Érdemes mindig, ha lehetséges, a legnagyobb oldallal szemközti szöget kiszámolni, jelöljük ezt Ł-val:


(25x)^2=(10x)^2+(17x)^2-2*10x*17x*cos(Ł)

625x^2=100x^2+289x^2-340x^2*cos(Ł) /:x^2 (x pozitív)

625=100+289-340*cos(Ł) /-100-289

236=-340*cos(Ł) /:(-340)

-0,694117647=cos(Ł), ebből Ł=133,957°. Mivel Ł a háromszög egy szöge, ami 180°-nál kisebb, ezért a III. negyedi megoldással most nem kell foglalkoznunk.


Ha ez megvan, felírható a szinusztétel a 17x-es oldallal szemközti szögre (ß):


sin(ß)/sin(133,957°)=(17x)/(25x)=17/25 /*sin(133,957°)

sin(ß)=0,489505873, innen ß=29,308°. Mivel már egy tompaszögünk van, ezért a II. negyedi megoldással nem kell foglalkoznunk (a szögösszeg nagyobb lenne 180°-nál).


A háromszög belső szögösszegére vonatkozó tétel miatt a harmadik szög 180°-133,957-29,308°=16,735°.


Már előbb is kiszámolhattuk volna x értékét, de ezek az eredmények kellenek majd az ellenőrzéshez.


Írjuk fel a szinuszos területképletet:


10x*17x*sin(133,957°)/2=40

122,3764683*x^2=80

x^2=0,65372045, innen x=0,808529808. Ebből már kiszámolhatóak az oldalak:


10x=10*0,808529808=8,08529808 (egység)

17x=17*0,808529808=13,74500674 (egység)

25x=25*0,808529808=20,2132452 (egység)


Az általános jelölésrendszert használva; ha a≤b≤c, akkor az ezekkel szemközti szögekre Ł°≤ß°≤y°:


8,08529808<13,74500674<20,2132452


16,735°<29,308°<133,957° teljesül, tehát ilyen háromszög létezik.

2014. jan. 21. 19:11
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi szépen mindkettőtök válaszát, igazából a hérón képtelet mi nem tanultuk...
2014. jan. 22. 15:42