Egy titkárnő megírt 5 levelet, és megcímzett 5 borítékot azoknak, akiknek a levelek szóltak, csak nem volt ideje beletenni a leveleket a borítékokba. A hivatalsegéd véletlenszerűen belerakta a leveleket a borítékokba.

a) -ezt tudom, 5*4*3*2*1

Hányféleképpen tehette bele a leveleket a borítékokba?

b)

Hányféleképpen lehet úgy beletenni a leveleket a borítékokba, hogy pontosan egy levél kerüljön a helyére?

c)

Hányféleképpen lehet úgy beletenni a leveleket a borítékokba, hogy pontosan három levél legyen a helyén?


2014. jan. 18. 12:21
 1/1 anonim ***** válasza:

b) Mondjuk az A, B, C, D, E levelek közül csak az A van a helyén. Ekkor a maradék négy már csak

CBED

CDEB

CEBD

DBEC

DEBC

DECB

EBCD

ECBD

EDBC

EDCB

sorrendben lehet, ez 11 lehetőség, de ami a helyén marad, azt ugye 4-féleképpen választhatjuk, tehát 4*11 = 44 lesz a helyes válasz.


c) A három, ami a helyén van az (5 alatt a 3) = 5*4*3/(3*2*1) = 10-féle lehet. Viszont a maradék kettőt ekkor minden esetben fel kell cserélni, ami csak 1 lehetőséget enged mint a 10 fenti esetben. Tehát 10 a helyes válasz.

2014. jan. 18. 13:26