Mekkora ellenállása van annak az egymástól 5 km távolságban lévő településeket összekötő telefonvonalnak, melynek anyaga réz és az átmérője 4 mm?

Valaki levezetné ezt nekem egy papírra amit utána likelne, mert nem értem, hogy hogyan kell. Köszönöm a segítséget!

2014. jan. 10. 17:23
 1/9 anonim ***** válasza:

l = 5000 m

ró = 1,678*10^-8 Ω·m

A = 4*10^-6 m^2

-----------

R = ró*l/A = 1,678*10^-8*5000/(4*10^-6)


R = 21 Ω

2014. jan. 10. 18:21
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi, ment a zöld kéz!
2014. jan. 10. 20:11
 3/9 anonim ***** válasza:

A vezetéket nagy valószínűséggel már ellopták a fémtolvajok, és ezért az ellenállása végtelen.

Ez a realitás.

2014. jan. 10. 20:31
 4/9 anonim ***** válasza:

Az előző vagyok. A zöld kész lehet, hogy ment az első válaszra, de attól az még rossz. Nem minden jó ám, amit leírnak neked, érdemes elolvasni és megérteni. Az ellenállást ohmméter/négyzetmilliméterben mérjük.

Ha igaz lenne, amit az első válaszoló írt, hogy:

ró = ... Ω·m

A= ... m^2

R= ró*l/A

akkor egészen nyilvánvalóan Ω/m-ben jönne ki az eredmény, és nem ohmban, ami meg értelmetlen.

Ezt hívják dimenzióanalízisnek. Segít a hibakeresésben. Ha a mértékegységek nem jönnek ki, akkor minden mástól eltekintve garantáltan rossz a megoldás.

2014. jan. 10. 20:37
 5/9 anonim ***** válasza:
kész-->kéz
2014. jan. 10. 20:38
 6/9 anonim ***** válasza:

Pontosítok:

A _fajlagos_ ellenállást ohmméter/négyzetmilliméterben mérjük.

2014. jan. 10. 20:39
 7/9 anonim ***** válasza:

#4-es, 20:37-es hozzászólónak


Összetévesztetted az "l", kis el betűmet az 1-es számmal? A képletben és az adatoknál is, a vezeték hosszát l betű jelöli; l, mint Lajos.


Én ezeket írtam:

l = 5000 m

ró = 1,678*10^-8 Ω·m

A = 4*10^-6 m^2

------

R = ró*l/A = 1,678*10^-8*5000/(4*10^-6)


R = 21 Ω


Szerintem helyes mind a levezetés mind a végeredmény.


- A fajlagos ellenállás SI mértékegysége Ω·m.


- A réz fajlagos ellenállását innem vettem:

[link]

A weblapon jobb oldalon található, az Egyebek táblázatban.


- A fizikai dimenziók is stimmelnek.

[ró*l/A] = Ω·m*m/m² = Ω


Máskor gondolkodj, mielőtt alaptalanul leminősítesz. Nyugodtan bocsánatot kérhetsz.

2014. jan. 10. 20:57
 8/9 anonim ***** válasza:
OK, csakugyan összetéveszthetők, bocs.
2014. jan. 10. 21:10
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :)
2014. jan. 11. 08:54