Légyszi tudnátok segíteni a matekháziban?


1. Pisti és Kati a focipálya körül futnak, és mérik közben az időt. Pisti stoppere köridő mérésre van állítva, ami azt jelenti, hogy amikor megnyomja a gombot, az aktuális idő értékét eltárolja a stopper, és elölről kezdi a mérést. Kati stoppere részidő mérésre van beállítva, ami azt jelenti, hogy ha megnyomja a gombot, akkor a stopper eltárolja az éppen aktuális idő értékét, de folytatja tovább az idő mérését. A gyerekek négy kört futottak együtt, Kati azonban elfelejtette megnyomni az első és a harmadik kör végén a gombot, így a végén stoppere csak két időt mutatott: 164 másodpercet, és 340 másodpercet. Pisti annyit mondott az ő stoppere alapján, hogy az első kört 5 másodperccel gyorsabban futották le, mint a négy köridő átlaga, a második és harmadik köridő átlaga pedig 4 másodperccel több, mint a negyedik köridő. Mennyi idő alatt futották le a negyedik kört?


2.

A 135726 egy olyan hatjegyű szám, amelyben az ezresek helyén álló számjegy (az 5-ös) egyenlő a százezresek duplájának és a tízezreseknek az összegével (azaz 2.1+3-mal). A százasok helyén álló számjegy (a 7-es) egyenlő a tízezresek duplájának és a százezreseknek az összegével (azaz 2.3+1-gyel). A tízes helyiértéken lévő számjegy a százezresek, az egyes helyiértéken lévő számjegy pedig a tízezresek kétszeresével egyenlő. A példaként adott szám osztható hattal. Igaz-e, hogy az ilyen tulajdonságú számok mindegyike osztható hattal?


(én ehhez túl hülye vagyok)



2014. jan. 7. 17:11
 1/3 bongolo ***** válasza:

Senki sem túl hülye semmihez :)


Amitől nehéz az első feladat az csak annyi, hogy túl hosszú a szöveg és elfogy az ember türelme az olvasás közben. Nekem is elfogyott ;) Azon meg csak nagyobb türelemmel lehet segíteni :) És azzal is, hogy jegyzetel az ember olvasás közben, leírja, hogy mit tudott meg az egyes mondatokból.


Szóval:

- Pisti órája minden kört mér külön-külön

- Kati órája részidőt mér, vagyis az utolsó adat az összes idő lesz

- 4 kör

- Kati a 2. és 4. végén mért, vagyis csak a félidőt és a végidőt mérte

- félidő 164, végidő 340. Tehát a második félidő 340−164 = 176

- Nevezzük az időket t1,t2,t3,t4-nek. t1+t2 = 164, t3+t4=176

- Pisti: t1 5-tel kisebb, mint az átlag, ami (t1+t2+t3+t4)/4

  vagyis t1 = (t1+t2+t3+t4)/4 - 5

- (t2+t3)/2 több 4 másodperccel, mint t4

  vagyis (t2+t3)/2 = t4 + 4

kérdés: t4 = ?


Na most tömöríteni kell, mert még ez is hosszú lett:


t1 + t2 = 164

t3 + t4 = 176

t1 = (t1+t2 + t3+t4)/4 - 5 = 340/4 - 5 = 80       EGY MÁR MEGVAN!

(t2+t3)/2 = t4 + 4


Ennyi lett tömören.

Most már ebből kijön a t2 könnyen, számold ki az első egyenlet alapján.

Aztán már csak t3 és t4 az ismeretlenek, és ezeket tudjuk:

t3 + t4 = 176

(t2+t3)/2 = t4 + 4          <- itt t2 helyén már egy szám lesz, miután kiszámoltad!


Ebből pedig remélem, ki tudod számolni t3-at és t4-et is. Próbáld meg.

2014. jan. 7. 18:05
 2/3 bongolo ***** válasza:

2)

Szeritnem ez könnyebb, a szöveg is rövidebb.


6-tal akkor osztható valami, ha páros és 3-mal is osztható.

3-mal pedig akkor osztható, ha a számjegyeinek az összege osztható 3-mal.


Na akkor jegyzeteljünk megint a szöveg alapján a második, figyelmesebb olvasáskor:

- érdemes elnevezni a számjegyeket valami betűvel: legyen ABCDEF a 6 számjegy.

- százezresek: A

- tízezresek: B

- C = 2A + B

- D = 2B + A

- E = 2A

- F = 2B


Hát az tuti, hogy ez páros szám, hisz az utolsó számjegye (F) kétszerese valaminek (B).

Mi van a 3-mal oszthatósággal? Adjuk össze a számjegyeket:

A + B + (2A+B) + (2B+A) + 2A + 2B


Add össze, hogy ez hány A és hány B, meglátod, hogy osztható-e 3-mal.

2014. jan. 7. 18:12
 3/3 A kérdező kommentje:

nagyon-nagyon köszönöm

így már értem

2014. jan. 8. 18:32