Kémia feladat segítség! Sziasztok! Valaki letudná nekem vezetni, hogy jön ez ki részletesen? 2. Egy gázminta térfogata 20°C hőmérsékleten és 1,5 bar nyomáson 20, 0 liter. Határozza meg a gázminta térfogatát normál állapotban!

kémia, ph érték, sztöchiometria

#kémia #gázminta térfogat
2014. jan. 3. 12:37
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Kétféleképpen is megoldható a feladat. Leírom mindkettőt, mert nem biztos hogy az első módszert tanultátok. Válaszd ki azt amelyik számodra az egyszerűbb.


1. Az egyetemes gáztörvény: p*V=n*R*T, behelyettesítve (figyelve a megfelelő mértékegységekre):


150.000 Pa * 0,02 m3 = n * 8,314 * 293 K


Ezt kiszámolva n = 1,2315 mol. Normál állapotban minen gát 1 molja 22,41 dm3 térfogatú, tehát az 1,2315 mol az ennek a 22,41-nek az 1,2315-szöröse, vagyis 27,6 dm3.


2. A normál állapot definíciója, hogy ekkor minden gáz 0 fokos és 1 atmoszféra nyomású. Ezen kívül van itt nekünk egy egyesített gáztörvényünk (nem összekeverendő az előző, egyetemes gáztörvénnyel):


V1*p1/T1 = V2*p2/T2 (ez amúgy a Boyle-Mariotte, Gay-Lussac és Avogadro törvények összevonásából jön ki). Az egyenlet első felét a megadott adatokkal, a másik felét a normálállapot adataival töltjük ki:


0,02 m3 * 150.000 Pa / 293 K = V2 * 101.325 Pa / 273 K


Megoldva: V2 = 0,02759 m3 = 27,59 dm3


Majdnem ugyanaz jött ki a két módszerrel, az eltérést az okozza hogy egy helyen kerekítettem, de mindkét módszer helyes.

2014. jan. 4. 12:28