7. osztály, szöveges feladat. Valaki segítene?

Pista a nyaraláskor minden nap elkölti meglévő pénzének felét és még 20Ft-ot. Pénze ily mòdon csak 5 napi nyaralásra elegendő. Mennyi pénzzel indult el nyaralni Pista?
2013. dec. 23. 14:20
 1/2 anonim ***** válasza:
jóhogy nem msot vagyok hetedikes XD úristen meg se tudom oldani
2013. dec. 23. 14:59
 2/2 anonim ***** válasza:

1240 Ft-al indult nyaralni Pista.


Naponta x/2 + 20 forintot költ.


Ami azt jelenti, hogy:


x1 = x/2 + 20


x2 = x/4 + 10


x3 = x/8 + 5


x4 = x/16 + 2,5


x5 = x/32 + 1,25


Ez az 5 napi költése. Mindig meg kell felezni az x-et, és a 20 forintos költést is. Ezeket összeadva:


x = x1+x2+x3+x4+x5 = x/2 + 20 + x/4 + 10 + x/8 + 5 + x/16 + 2,5 + x/32 + 1,25


Közös nevező 32, ezt már te is elfogod tudni végezni. Végeredményében x-re azt fogod kapni, hogy:


x = 1240


Ellenőrzés:


1240/2 - 20 = 600

600/2 - 20 = 280

280/2 - 20 = 120

120/2 - 20 = 40

40/2 - 20 = 0


5 nap alatt költötte tehát el a pénzét.

2013. dec. 23. 15:14