Pista a nyaraláskor minden nap elkölti meglévő pénzének felét és még 20Ft-ot. Pénze ily mòdon csak 5 napi nyaralásra elegendő. Mennyi pénzzel indult el nyaralni Pista?2013. dec. 23. 14:20
1/2 anonim válasza:
jóhogy nem msot vagyok hetedikes XD úristen meg se tudom oldani
2/2 anonim válasza:
1240 Ft-al indult nyaralni Pista.
Naponta x/2 + 20 forintot költ.
Ami azt jelenti, hogy:
x1 = x/2 + 20
x2 = x/4 + 10
x3 = x/8 + 5
x4 = x/16 + 2,5
x5 = x/32 + 1,25
Ez az 5 napi költése. Mindig meg kell felezni az x-et, és a 20 forintos költést is. Ezeket összeadva:
x = x1+x2+x3+x4+x5 = x/2 + 20 + x/4 + 10 + x/8 + 5 + x/16 + 2,5 + x/32 + 1,25
Közös nevező 32, ezt már te is elfogod tudni végezni. Végeredményében x-re azt fogod kapni, hogy:
x = 1240
Ellenőrzés:
1240/2 - 20 = 600
600/2 - 20 = 280
280/2 - 20 = 120
120/2 - 20 = 40
40/2 - 20 = 0
5 nap alatt költötte tehát el a pénzét.