Kémia feladat? Gondolom a kérdésem túl rövid.


Számítsa ki, hogy mekkora a Na2SO4 tömegkoncentrációja annak a ró=1.03 g/cm3 sűrűségű oldatnak, amely úgy keletkezett, hogy összeöntöttünk 500 cm3 0.51 mol/dm3 koncentrációjú NaOH , 300 g ró=1.06 g/cm3 sűrűségű 10 m/m %-os kénsav oldattal. M Na2SO4 = 142,04 g/mol, M H2SO4 = 98 g/mol


H2SO4 + 2NaOH = Na2SO4 + 2 H2O



2013. dec. 16. 17:30
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez direkt ilyen szivatós feladat, össze-vissza van megadva minden adat, ezért mindent számolni kell.


1. Mennyi Na van ?


n= V * c = 0,5 L * 0,51 mol/L = 0,255 mol


2. Mennyi kénsav van ?


m = 300 g * 10% = 30 g

n = m / M = 30 g / 98 g/mol = 0,306 mol


3. mik az arányok ?


1 mól kénsav reagál 2 mól NaOH -val

X 0,255

-----------------------------------


X = 1 * 0,255 / 2 = 0,1275 mol kénsav reagál el


Tehát kénsav feleslegünk van

0,306 - 0,1275 = 0,1786 mol kénsav nem reagál el.


4. mennyi Na2SO4 keletkezik :


n = 0,1275 mol ( mert 1 kénsavból 1 Na2SO4 lesz )


m = n *M = 0,1275 mol *142,04 g/mol = 18,11 g


5. Oldat tömege. Mivel tömegszázalékos koncentráció kérdés ezért az oldat tömegébe a maradék kénsav is beleszámít. Összeöntéssel a tömegek nem változnak, tehát elég tudnunk a kezdeti tömegeket.


m [lúgoldat] = ró * V = 1.03 g/cm3 * 500 cm3 = 515 g

m [ sóoldat] = 515 g + 300 g = 815 g



815 g oldatban van 18,11 g Na2SO4


100g X g

----------------------------------


X= 100* 18,11 / 815 = 2,22 %

2013. dec. 16. 22:36
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen, meg is kavart a szöveg. A kénsav feleslegig eljutottam. Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2013. dec. 16. 23:41