Egy matekos ember segítene nekem? Légyszike


Egy város 2050 tanulója közül mennyi a lányok és a fiúk száma, ha a lányok számának 3/5-e egyenlő a fiúk számának 40%-ával?

Legyszi részltesen írd le, ne csak az eredményt. Köszönöm!


2009. nov. 24. 18:42
 1/9 anonim ***** válasza:
lányok 820, fiúk 1230
2009. nov. 24. 18:51
 2/9 A kérdező kommentje:
de hogyan számoltad ki?
2009. nov. 24. 18:57
 3/9 anonim ***** válasza:

x+y=2050 és x*3/5=y*0,4

tehát a második képletből kifejezve x-et

x=2/3y

behelyettesíted:

2/3y+y=2050 azaz 5/3y=2050 (mindkét oldalon szorzol 3mal és osztasz 5-tel) ebből kijön, hogy y=1230

visszahelyettesítve a x=2/3y képletbe kijön, hogy x=820 vagy a X+y=2050 képletbe.

ellenörzöd az x+y=2050 képlettel és valóban x+y azaz 820+1230=2050

hurrá

2009. nov. 24. 18:57
 4/9 A kérdező kommentje:
ö... köszi a megoldást, de még nem tanultunk két ismeretlenes egyenletet
2009. nov. 24. 19:01
 5/9 anonim ***** válasza:

ez egy olyan huncut kétismeretlenes egyenletrendszer, ahol azt akarják tőled, hogy a 0,4 (tizedesvesszős törtszámot) tudjál szorozni "hagyomásos" törtel (3/5). ebben csak ennyi a trükk.

nyilván akár az x akár az y bármelyik képletből kifejezhető.

tehát így is megoldható:

X=2050-y. és ezt belyettesíted a második képletbe, tehát

(2050-y)*3/5=y*0,4, és ebből kiszámolod y-t. de ez szerintem bonyolultabb

2009. nov. 24. 19:01
 6/9 anonim ***** válasza:

és ha nem tanultátok, hogyan akarják hogy megoldd?? töprengj rajta az ujjacskáidat számolva vagy megkérdezd itt. ?

tényleg ez a házi?

a kétismeretlenes egyenletrendszer ismerete nélkül hát...

2009. nov. 24. 19:03
 7/9 A kérdező kommentje:
télleg nem tanultunk még
2009. nov. 24. 19:07
 8/9 anonim ***** válasza:

3/5:40/100=L:F közös nevező: 100

60/100:40/100=L:F

Tudjuk, hogy a lányok és a fiúk száma összesen 2050.

2050/100=20,5

20,5*60= 1230 lányok

20,5*40=820 fiúk

Így már nem kétismeretlenes egyenlet,hanem arányosítás.

2009. nov. 24. 19:23
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi!
2009. nov. 25. 18:27