Egy rendezvényhez műanyag edényeket gyártatnak egy vállalkozóval.A régebbi gépe 6 óra alatt,az új gépe 4 óra alatt végez. a)Mennyi idő alatt készül el a megrendelt mennyiség,ha egyszerre mindkettő gépet használják?
b)A legyártott edények mennyiségéből hány százalékkal készített többet az új gép?
2013. dec. 15. 13:36
1/1 anonim válasza:
Az első gép x óra alatt az edények x/6 részével, a másik x/4 részével végez, ezek összege 1:
x/6+x/4=1 /*3
x/2+3x/4=3
0,5x+0,75x=3 /összevonás
1,25x=3 /:1,25
x=2,4 tehát a két gép 2,4 óra alatt végez.
A 6-órás gép a munka 2,4/6=0,4=40% részével, a 4-órás gép 2,4/4=0,6=60% részével végez a munkának, így 20%-kal gyártott többet, mint a lassúbb gép.