Egy rendezvényhez műanyag edényeket gyártatnak egy vállalkozóval.A régebbi gépe 6 óra alatt,az új gépe 4 óra alatt végez. a)Mennyi idő alatt készül el a megrendelt mennyiség,ha egyszerre mindkettő gépet használják?

b)A legyártott edények mennyiségéből hány százalékkal készített többet az új gép?



2013. dec. 15. 13:36
 1/1 anonim ***** válasza:

Az első gép x óra alatt az edények x/6 részével, a másik x/4 részével végez, ezek összege 1:


x/6+x/4=1 /*3

x/2+3x/4=3

0,5x+0,75x=3 /összevonás

1,25x=3 /:1,25

x=2,4 tehát a két gép 2,4 óra alatt végez.


A 6-órás gép a munka 2,4/6=0,4=40% részével, a 4-órás gép 2,4/4=0,6=60% részével végez a munkának, így 20%-kal gyártott többet, mint a lassúbb gép.

2013. dec. 15. 13:52