holnapra kellene megcsinálnom ezt a feladatot nagyon fontos lenne, ecetsav= ch3cooh
2009. nov. 24. 15:36
 1/6 anonim ***** válasza:

Kell hozzá a savi disszociációs állandó is (Ks). Ha azt nem adták meg, akkor keresd meg függvénytáblában.

Ks=x^2/(c-x) Az x lesz a hidrogénion-koncentráció, a c pedig az a koncentráció ami meg van adva. (1mol/dm)

Kifejezed az x-et és kiszámolod. pH=-lg[H] (hidrogénion-koncentráció negatív logaritmusa)

2009. nov. 24. 16:41
 2/6 A kérdező kommentje:

szija köszi akkor mos a K=1,8*10 a-5.-en

akkor a feladat igy lesz: 1,8*10 a -5.en= 2x /1-x??? akkor mi az eredmény,?

és a felsdat még van tovább is nagyon örülnék ha segitenél: mekkora lesz a pH ha az elöző oldat 1dm3-ét összekeverem 1 dm3 2,0 pH-jú sósav oldattal

légyszi segíííítsss

2009. nov. 24. 17:16
 3/6 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de az eredményt nem mondom el:) Gondolkodj, innen már csak matek. De így fog kinézni az egyenlet:

1.8*10^-5= x^2 (nem x, ahogy írtad)/(1-x). De elvileg lehet egyszerűsíteni úgy, h az (1-x)-et csak 1-nek venni. Nézd meg, h ti a pontos, vagy a közelítő képlettel számoltatok e. Ha a közelítővel, akkor így néz ki: 1.8*10^-5=x^2/1


De látom nem nagyon érted, h h működik a feladat. Megpróbálom kicsit elmagyarázni. Szóval vannak ugye erős meg gyenge savak. Az erős savak vizes oldatban teljes mértékben hidrogénionokra disszociálnak. Ilyen a HCl: Hcl --->H+ + Cl- lesz belőle vizes oldatban.

A gyenge savak pedig csak részben disszociálnak Ilyen az ecetsav: CH3COOH <----> CH3COO- + H+ lesz belőle.

A logaritmus tulajdonképpen a H-ionok (H+) negatív logaritmusa. Tehát így számoljuk: pH=-lg[H+]

A gyenge savaknál bevezették a savi dissszociációs állandót (Ks), ami tulképp azt mutatja meg, h milyen mértékben disszociál az adott anyag.


Itt van az egyenletünk:

CH3COOH <----> CH3COO+ + H+

kezdetben van: c - -

disszociál: -x +x +x

egyensúlyban: c-x x x


Ks= termékek koncentrációja/kiindulási anyag koncentrációja

Tehát jelen esetben Ks=X^2/c-x

Ezt szokták leegyszerűsíteni erre: Ks=x^2/c

(c a bemérési koncentrációt jelenti)


A második feladatot szerintem így kell megcsinálni:

Megnézed h az 1dm3 ecetsavból hány H+ lesz

Megnézed, h az 1dm3 HClből mennyi H+ lesz

Ezeket összeadod, és megnézed mennyi az összekevert oldatban a koncentrációja (mikor itt koncentrációt számolsz, arra figyelj, h az összes oldat az már 2dm3!!).

A koncentrációból pedig kiszámolod a pH-t.


Ha vmit rosszul írtam remélem jön egy vegyész és kijavít:)

2009. nov. 24. 20:31
 4/6 anonim ***** válasza:
Jah amúgy már másik kérdésnél írtam, h nekem az ilyen jellegű feladatoknál az Ötösöm lesz kémiából című könyv nagyon sokat segített. Példatár+megoldások. A megoldásokban pedig le vannak vezetve a feladatok, nem csak kiszúrják a szemed az eredménnyel:)
2009. nov. 24. 20:37
 5/6 A kérdező kommentje:

köszi szépen remélem megtudom csinálni amugy ezt én máég nem vettem 10.es vagyok ésá llítólag majd 11.ben lesz

akkor most nem x-2 hanem x a 2.-on,?? nem jól értelmeztem ezt a jelet

2009. nov. 24. 21:23
 6/6 anonim ***** válasza:
Ha nem tanultad, miért kell megcsinálnod? Amúgy igen, x a másodikon.
2009. nov. 24. 22:13