Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Milyen szerepe van a pénznek...

Milyen szerepe van a pénznek az irodalmi művekben?

Figyelt kérdés
Pár művet tudnátok írni nekem, amiben a pénznek szerepe van és még azt is ,hogy milyen szerepe. Holnap írunk dogát és a pénz szerepéről kell érvelni és irodalmi példákkal alátámasztani.

2013. dec. 12. 18:45
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Én egyedül Ady Endrétől tudom mondani a Harc a nagyúrral című verset. Ady egész életében szegénységben élt, teli volt vágyakkal. Két fő mozgatórugója van az életnek szerinte: a szerelem és a pénz. A vers egy szimbolista mű, melyben a disznófejű Nagyúr jelképezi a pénzt. Ehhez a pénzhez nem jut hozzá a költő, megalázkodik, hogy megszerezze. Komoly élet-halál harc bontakozik ki az olvasó előtt. Belepusztul az arany hiányába a költő. Vágyai, céljai vannak, új dolgokat szeretne megismerni, ehhez van szüksége pénzre. Az emberek többsége ismeri ezt az érzést.


Valamint Móricz Zsigmond Hét krajcár című novellájában van jelen. Itt az író nagy valószínűséggel a saját gyermekkorát idézi fel, amely nyomorúságos volt. Nincs 7 krajcárjuk, hogy a piszkos ruhát kimossák. A mű végén egy koldus adja oda az anyának a hiányzó érmét. Itt inkább az embertelenség idején megmaradt emberség jelenik meg, a lélekábrázolás, mintsem konkrétan pénz utáni vágyakozás.


Ennyit tudtam korábbi tanulmányaimból feleleveníteni röviden. Egyébként számos költő/író körében jelen volt a pénz hiánya, főleg az első VH idején.


Ha eszembe jut még valami, írok.

2013. dec. 12. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a pénz szerepét legjobban Jókai Arany ember c. könyvével lehet érzékeltetni.


Timár Mihály gazdag ember lesz, amikor Ali Csorbadzsi kincseit megtalálja.

Brazovics Athanázt a gazdagság kíméletlenné tette, ez lett a veszte.

Brazovics Athalie apjának halálával mindent elveszített, elveszítette vagyonát. Mivel nem volt pénze, elveszítette szerelmét is, aki számító volt, és a szegény leányt már semmibe vette.

Timea megvetette a pénzt,. egy anyjáról készült medalionnak jobban örült, mint a tenger sok kincsnek, amivel Timár Mihály elhalmozta.

Tereza mamának nincs pénze, mégis valóságos paradicsomot teremtett magának és lányának, Noéminek.

Krisztyán Tódor egész bűnös életében a pénzt hajszolta, a senki szigetét is ki akarta árusítani, földönfutóvá tenni lakóit, míg Timár Mihály meg nem állította.


Bármennyi pénze volt azonban Timár Mihálynak, Timea szerelmét nem tudta megvenni.


A másik véglet pedig Móricz a hét krajcár c. könyve.

A szegény mosónőnek szappanra lenne szüksége, de az egész házban nincs hét krajcár, amennyibe az kerül.

Neki csak arra kellett volna a pénz, hogy megvegye a szappant, mikor összegyűlt a pénz, már nem tudott elmenni a boltba, mert bezárt.


Néhány további mű, ahol a pénz szerepe fontos kérdés:


Moliere: Fösvény

Ady: Harc a nagyúrral

Balzac: Goriot apó

Ezeregyéjszaka meséi: Ali Baba és a negyven rabló


A János vitézben a zsiványtanya, mikor Kukorica Jancsi felgyújtja a zsiványtanyát a felhalmozott kinccsel együtt.


"zsiványoknak vigyem el átkozott pénzit?

Tán minden darabhoz vérfoltok ragadtak,

S én ilyen pénzzel legyek, boldog, gazdag?"


Lehet hivatkozni még a bibliából Júdás árulására, és a kapott pénzre.

2013. dec. 12. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Móricz Zsigmond Hét krajcár című művében is központi szerepet játszik a pénz.
2013. dec. 14. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!