Fizika 9. osztály témazáró kérdések (számolások)?


Holnap témazárót írunk, és ezekhez hasonló kérdések lesznek benne, de nem igazán értem őket. :/ Ha valaki legalább egyet meg tudna csinálni, és levezetni érthetően, azt nagyon megköszönném!


1.Szabadon eső test sebessége egy pontban 2m/s, egy másik pontban 4m/s. Mekkora a két pont közötti távolság?

2.Egymástól 10km távol lévő állomások között az utat egy vonat 10 perc 30 mp alatt teszi meg. Induláskor 90 mp.-ig gyorsít llandó gyorsulással, fékezéskor 70 mp.-ig lassít, szintén állandó gyorsulással. Mekkora a vonat sebessége nyílt pályán?

3.Mekkora magasságból ejtettük le azt a kis méretű testet, amelynek esésének utolsó másodpercében 10m utat tett meg? Mekkora sebességgel csapódik a talajba?

4.Egy tízemeletes ház tetejéről leejtünk egy labdát. A esés pillanatában vízszintes irányú 2m/s kezdősebességgel elhajítunk egy másik labdát is. Mennyi az esési idejük és hol érnek földet, ha egy emelet magassága 2,8 m

5.Egy gépkocsi 108km/h sebességgel halad. Kerekeinek átmérője 75 cm. Mekkora a kerekek szögsebessége?

6.A Föld felszínétől 20m magasságban 50m/s kezdősebességgel felfelé hajítunk egy testet. Milyen magasan lenne a Föld felszínétől, mekkora lenne az elmozdulása t=8 időpontban, ha nem lenne közegellenállás. Mennyi utat tett volna meg eddig az időpontig?

7.72km/h sebességgel haladó vonaton egy utas a vonat mozgásával megegyező irányba elindul a vonathoz 0,8m/s2 gyorsulással. Három másodperc alatt mekkora a pályatesthez viszonyított elmozdulása, sebessége?



Előre is köszönöm a válaszokat!


2013. dec. 11. 16:15
 1/10 anonim ***** válasza:

1:

v(t) = a * t + v0

a = g := 10 m/ss

2m/s = 10m/ss * t --> t = 0.2 sec

4m/s = 10m/ss * t --> t = 0.4 sec


s(t) = 1/2 a * t^2 + v0 * t

s(0.2) = 1/2 g 0.2^2 = 0.2 m

s(0.4) = 1/2 g 0.4^2 = 0.8 m

d(s(0.2),s(0.4)) = 0.2 - 0.8 = hatvancentiméter

2013. dec. 11. 23:19
 2/10 anonim ***** válasza:

2:

s = 10 000 m

t = 630 sec

t1 = 90 sec gyorsulási 'a'

t2 = 70 sec lassulási 'b'

t3 = 630 - 90 - 70 = 470 sec nyílt pályán


s = s

0.5 * a * t1^2 + 0.5 * b * t2^2 + t3 * v = 10 000


v = v

a * t1 = b * t2



0.5 (90*90*a + 70*70*b) + 470 *v = 10 000

a * 90 = b * 70

v = a * 90


3 ismeretlenes egyenlet megoldása

a = 0.20202

b = 0.25974

v = 18.1818

2013. dec. 11. 23:34
 3/10 anonim ***** válasza:

3:

h = ?

v(t) végső = ?

s(t) - s(t - 1) = 10 m

a = g:= 10 m/ss

v0 = 0


Kell: mennyi ideig esett a test. Ebből ki tudjuk számoni

s(t) = 1/2 * at^2 + v0

v(t) = a*t + v0


Utolsó másodpercben megtett út:

s(t) - s(t - 1) = 10 m

1/2gt^2 - 1/2g(t-1)^2 = 10 m

5(t^2 - (t^2 - 2t + 1)) = 10 // : 5

2t - 1 = 2

2t = 3

t = 1.5 [sec]


ellenőrzést kívánsz? :

s(1.5) = 5 * 2,25 = 11.25 [m]

s(0.5) = 5 * 0,25 = 1.25 [m]


v(1.5) = 10*1.5 = 15 [m/s]

h = s(1.5) = 1/2 * g * 1.5^2 = 11.25 m


szöveges válasz.. kész.

2013. dec. 11. 23:41
 4/10 anonim ***** válasza:

4:

Adott

10 emeletes ház = földszint + 10 emelet = 11 szint. (feltételezve, hogy nincs magas földszint, ami a valóságban többnyire van, de a feladat nem említi, ezért most elhanyagoljuk)

1 emelet magassága = 2.8m

v = 2m/s vízszintes sebesség

a = g := 10 m/ss


Amennyiben lehanyagoljuk a közegellenállást, stb, egyszerre fognak becsapódni. A meg nem toszott labda ...blabla... ugyan olyan távra lesz a háztól, a megtoszott távolabb.


Kell:

t = ? az esés ideje

d = ? a távolság, amit a vízszintesen meglökött labda megtesz.



h = 11 * 2.8 = 30.8 m

Mennyi ideig esik?

s(t) = 1/2 a*t^2 = 30.8

t = gyök(2s / a) = gyök(61.6 / 10 ) = 2,4819 [sec]


d = v * t = 4,9639 [m]

2013. dec. 11. 23:49
 5/10 anonim ***** válasza:

6:

Érdekes, hogy itt nincs közeg ellenállás. Eddigiekben volt? 9.es tz, úgyhogy valószínűleg nem volt.


Adott

irány: földtől felfelé

v0 = +50m/s

a = g := -10m/ss

t = 8 sec


Kell:

s(t)


s(t) = 1/2 at^2 + v0*t = -5 * 8^2 + 50 * 8 = 80 [m] (magasan)

2013. dec. 11. 23:53
 6/10 anonim ***** válasza:

7:

adott:

v = 72km/h = 20m/s (vonat sebessége)

a = 0.8 m/s^2 (gyalogos gyorsulása)

pályatest legyen értelmezésem szerint a sínpálya (bár az ilyen feladat megfogalmazással a bicskát nyitogatja a tanár a zsebembe).

t = 3 sec


Kell:

s(t)

v(t)


s(t) = 1/2 at^2 + v0*t = 1/2 * 0.8 * 3^2 + 20 * 3 = 63.6 [m]

v(t) = a*t + v0 = 0.8 * 3 + 20 = 22.4 [m/s]

2013. dec. 11. 23:59
 7/10 anonim ***** válasza:

5:

v = 108km/h = 30 m/s

2r = 75cm = 0.75 m

r = 0.375 m

w = ?


Vtan = r * w

w = vtan / r = 30 / 0.375 = 80 [Hz]

2013. dec. 12. 00:01
 8/10 anonim ***** válasza:
40 perc alatt egyszerű szgéppel azért ez elég kemény sor 9esként
2013. dec. 12. 00:03
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, de tegnap már nem láttam a válaszokat, és pont ilyenek voltak benne... néhány dolgot jól csináltam. :/ Azért köszönöm a válaszokat, még hasznukat fogom venni!
2013. dec. 12. 14:29
 10/10 anonim ***** válasza:
Ha tanultál belőle, az többet ér, mint a jegy, amit a dogára kapsz. Sőt! Ha tanultál belőle és rossz lesz a dogád és érzed azt, hogy te ezt jobban tudod, mond meg a tanárnak, hogy te ezt jobban tudod és felelsz egy javító jegyért. :)
2013. dec. 12. 14:55