Aki tudja értelmezni a szöveges feladatokat tudna segíteni? Órán először táblázattal csináltuk Pl: Most x év Peti Édesapja


1. Peti és édesapja között a korkülönbség 36 év. Hány éves korában lesz Peti feleannyi idős mint az édes apja?


2. a, Márta 3 évvel fiatalabb a bátyjánál és 6 évvel idősebb húgánál. Hárman együtt 27 évesek. Mennyi most a három gyerek átlagéletkora? Mennyi lesz a három gyerek átlagéletkora két év múlva?


b, Vera 2 évvel fiatalabb a nővérénél, és 5 évvel idősebb az öccsénél. Együtt 39 évesek. Hány évesek a gyerekek?


3. Tamás kiszámolta, hogy a két testvérének az átlagéletkora 6 év. Tamás apukája kiszámoltam hogy gyermekeinek átlagéletkora 8 év. Hány évesek lehetnek a testvérei, ha mindkettőjük életkora prímszám?



2013. dec. 9. 18:26
 1/1 anonim ***** válasza:

1. Legyen Peti életkora x (év), ekkor az édesapja életkora x+36. y év elteltével lesz Peti fele annyi idős, mint az apja:


(x+y+36)/2=x+y /*2

x+y+36=2x+2y /-x-y

36=x+y


Tehát 36 éves korában lesz fele annyi idős, mint az apja.


2. a) Legyen Márta életkora x, ekkor bátyja életkora x+3, húga életkora x-6, hárman együtt 27 évesek:


x+x+3+x-6=27 /összevonás

3x-3=27 /+3

3x=30 /:3

x=10, tehát Márta 10, bátyja 13, húga 4 éves.


Hármójuk átlagéletkora: (10+13+4)/3=27/3=9 év. A három gyerek összéletkora 2 év múlva: 27+6=33, átlagéletkoruk 33/3=11.


b) Legyen Vera életkora x, ekkor nővére életkora x+2, öccse életkora x-5, hármójuk életkorának összege 39:


x+x+2+x-5=39 /összevonás

3x-3=39 /+3

3x=42 /:3

x=14, így Vera 14, nővére 16, öccse 9 éves.


3. A testvérei csak 5 és 7 évesek lehetnek, ekkor Tamás életkora (x):


(5+7+x)/3=8 /*3

5+7+x=24 /-12

x=12, tehát Tamás 12 éves.

2013. dec. 9. 21:01