Minden segítséget köszönök szépen:)2013. dec. 8. 12:19
1/2 anonim válasza:
Az általános tag: k*(n+1-k) /k=1-től n-ig/
felbontva: k*(n+1) - k^2
vagyis egyrészt k*n-eket kell összeadni, másrészt k^2-eket
1*(n+1) + 2*(n+1) + 3*(n+1) + ... + n*(n+1) =
= [n*(n+1)/2]*(n+1)
ismert az első n db négyzetszám összegére vonatkozó képlet, amit itt alkalmazni lehet:
1^2 + 2^2 + 3^2 + ... + n^2 = n*(n+1)*(2n+1)/6
ezeket kivonva:
n*(n+1)^2/2 - n*(n+1)*(2n+1)/6
közös nevező, összevonás:
n(n+1)(n+2)/6
ez tehát az összes tömeg
Már csak a darabszám kell, de az 1+2+ ... n = n(n+1)/2
Így ha az átlagot felírjuk: (n+2)/3 lesz az eredmény
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2013. dec. 12. 06:59