Egy szállítmányban lévő csomagok tömege a következő: n darab 1 kg-os, n-1 darab 2 kg-os, n-2 darab 3 kg-os stb, végül 1 darab n kg-os. Mekkora a szállítmányban egy csomag átlagos tömege n függvényében?

Minden segítséget köszönök szépen:)

2013. dec. 8. 12:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Az általános tag: k*(n+1-k) /k=1-től n-ig/


felbontva: k*(n+1) - k^2


vagyis egyrészt k*n-eket kell összeadni, másrészt k^2-eket


1*(n+1) + 2*(n+1) + 3*(n+1) + ... + n*(n+1) =

= [n*(n+1)/2]*(n+1)


ismert az első n db négyzetszám összegére vonatkozó képlet, amit itt alkalmazni lehet:


1^2 + 2^2 + 3^2 + ... + n^2 = n*(n+1)*(2n+1)/6


ezeket kivonva:


n*(n+1)^2/2 - n*(n+1)*(2n+1)/6


közös nevező, összevonás:


n(n+1)(n+2)/6


ez tehát az összes tömeg


Már csak a darabszám kell, de az 1+2+ ... n = n(n+1)/2


Így ha az átlagot felírjuk: (n+2)/3 lesz az eredmény

2013. dec. 8. 15:56
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2013. dec. 12. 06:59