8. osztályos kémialecke. Tudnátok segíteni? Reakcióegyenletek, és egy mukkot sem értek belőle. Sajnos.


Na, szóval sósav/salétromsav/salétromos sav/kénsav/kénes sav/szénsav/foszforsav + Na, Ca (nátrium és kálcium)

Elég ha egyet segítetek a többire rájövök utána. És előre is köszönöm szépen!



2013. dec. 5. 17:48
 1/2 anonim ***** válasza:

2Na + 2HCl = 2NaCl + H2 hidrogéngáz fejlődik és nátrium- klorid keletkezik

2Na + 2HNO3 = 2NaNO3 + H2 hidrogéngáz fejlődik és nátrium- nitrát keletkezik

2Na + 2HNO2= 2NaNO2 + H2 nátrium-nitrit és hidrogéngáz

2Na + H2SO4= Na2SO4 + H2 nátrium-szulfát és hidrogéngáz

2Na + H2SO3 = Na2SO3 + H2 nátrium-szulfit és hidrogéngáz

2Na + H2CO3 = Na2CO3 + H2 nátrium-karbonát és hidrogéngáz

6Na + 2H3PO4 = 2Na3PO4 + 3H2 nátrium-foszfát és hidrogéngáz


Ca + 2HCl = CaCl2 + H2 kalcium-klorid és hidrogéngáz

Ca + 2HNO3 = Ca(NO3)2 + H2 kalcium-nitrát és hidrogéngáz

Ca + 2HNO2 = Ca(NO2)2 + H2 kalcium-nitrit és hidrogéngáz

Ca + H2SO4 = CaSO4 + H2 kalcium-szulfát és hidrogéngáz

Ca + H2SO3 = CaSO3 + H2 kalcium-szulfit és hidrogéngáz

Ca + H2CO3 =CaCO3 + H2 kalcium karbonát és hidrogéngáz

2Ca + 2H3PO4= Ca2(PO4)2 + 3H2 kalcium foszfát és hidrogéngáz


a lényeg h mindegyik hidrogént fejleszt savakból. A sósav, salétromsav, salétromossav egyértékű, a kénsav, kénessav és a szénsav kétértékű, míg a foszforsav háromértékű sav. A nátrium egyszeresen pozitív ionokat képez míg a kalcium kétszeresen pozitívat

2013. dec. 5. 19:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm :) Tényleg!
2013. dec. 7. 20:42