Valaki ellenőrizné a fizika házim?


Ha egy televízió standby állapotban 3,7W áramot fogyaszt és naponta 12h-t van ebben az állapotban és 1kw 50Ft-ba kerül ,akkor mennyibe kerül ez 1 év alatt 3 millió háztartásnak?


Már elméletileg kész vagyok ,csak a biztonság kedvéért szeretném ,ha valaki megnézné:

1w=0,037kw

12h

30napos hónapok*12

(0,037kw*12h*30*12)= 159,84kwh/év

159,84kwh/év*50FT=7992FT

=(7992*3000000)

=2397600000Ft

-------------

-------------

zavar ,hogy ekkora szám jött ki és bizonytalan vagyok,köszi előre is!



2013. nov. 22. 22:16
 1/4 anonim ***** válasza:

A kezdés hibás:

"1w=0,037kw " 3,7 W = 0,0037 kW

Ezres váltószám, a TIZEDESVESSZŐT viszem három hellyel jobbra.

2013. nov. 22. 23:15
 2/4 anonim ***** válasza:

Hát sajnos nem jó. Több hibát is vétettél. Ráadásul a feladat szövegét se jól írtad, mert a kW (kilowatt) az ugyanúgy, mint a W (watt) teljesítményt jelent -vagyis időegység (egy másodperc) alatt átalakított energiát-, míg ára az összes energiának van, tehát 1 kWh (kilowattóra) kerülhet 50 Ft-ba. Akkor a jelölés és az átváltás se jó. Tudom, hogy zavaró, hogy az energia (munka) jele is duplavé, de ne kerverd össze, mert a teljesítménynak a jele P, és csak a mértékegységének (Watt) a jele a W. Olyan ez, mint ahogy az áramerősségnek is I a jele, és csak a mértékegységének az ampernek a jele az A. (Amit meg nem keverünk össze a felület jelével, mert az is A, de a mértékegysége négyzetméter m^2.) Tehát csak hogy ezt nagyon tudatosítsuk: a mennyiségeknek is vannak jeleik, és a mennyiségek mértékegységeiknek is vannak jeleik. Vagy például a feszültség -ami egy mennyiség- jele az U, de már a mértékegységének -ami a Volt- a jele az V. Oké? A töltés jele Q, mértékegysége a Coulomb, ennek meg már C a jele. Vagyis az első sor így helyes: P=0,0037 kW. Szóval a mérőszám se volt jó, és akkor itt mondanám el, Neked is ugyanazt, amit másoknak is el szoktam a mértékegység átváltásokkal kapcsolatban, hogy ezt is érdemes nagyon tudatosan végiggondolni, hogy az egész mennyiség egy MÉRŐSZÁM és egy MÉRTÉKEGYSÉG SZORZATA. És ez azért lényeges nagyon, mert a szorzat két tényezője (az egyik a mérőszám a másik a mértékegység) között FORDÍTOTT ARÁNYOSSAG van, vagyis ha a mértékegységet átváltjuk egy kisebbe, akkor a mérőszámot növelni kell, ha meg a mértékegységet nagyobb váltjuk, akkor csökkenteni, vagyis FORDÍTVA kell változtatni a mérőszámot, mint a mértékegységet. DE ez önmagában még nem elégíti ki a fordított arányosság kritériumát, hiszen eddig még Te is jól csináltad, ott rontottad el, hogy UGYANANNYI-ad részére kell csökkenteni a mérőszámot, AHÁNYSZOROSÁRA növeled a mértékegységet (vagy ha a mértékegységet csökkented x-ed részére, akkor a mérőszámot kell x-szeresére növelni). És mivel a kilo az 1000-et jelent, tehát a 1 kW = 1000 W, vagyis a kilomwatt az 1000-szer nagyobb, ezért a mérőszámot meg 1/1000-edére (vagy így is írhatom: 0,001-ed részére) kell csökkenteni, és te csak a 1/100-ad részére csökkentetted. Ugye eredetileg a 3-as és a 7-es között volt a tizedes vessző. Ezt most 3 helyiértékkel kell balra vinni, és akkor így már két 0 lesz a tizedes vesszőtől jobbra is. Na ha ez meg van, akkor nem értem miért kellett a hónapokkal számolni, mert 12*30 az csak 360, míg egy év -ezt gondolom Te is tudod fejből- 365 nap, tehát pontosabb érték jön ki, ha rögtön 365-tel szorzol és nem 30*12-vel. És a végén is volt egy hiba -ami most szerencsédre közelítette a jó megoldáshoz a tiédet, de mivel elvi hiba, ezért a tanár 0 pontot adna rá- hogy a 3 millióval való szorzásnál 1 nullával kevesebbet írtál a végére. Ami most mondom, kivételesen jobb is, mert amúgy is 10-szer nagyobb teljesíténnyel számoltál a rossz mérőszám átváltás miatt, de mivel elvi hiba, ezért a tanár tuti nem értékelni. Vagyis akkor helyesen a feladat:


P=3,7W=0,0037kW


t=12h/nap*365nap=4380h


(itt az h/nap mértékegység nem olyan fontos, ha nem jut eszedbe, de az igen, hogy a 4380-nak óra a mértékegysége. Amúgy ez az óra/nap ez onnan jön, hogy 12 órát van bekapcsolva NAPONTA, és innen lehet tudni hogy a nap a nevező, de mondom ez nem akkora hiba, ha nem jössz így rá, elég ha a azt tudod, hogy a 4380óra az összes idő egy év alatt.)


E=W=P*t=0,0037kW*4380h=16,206kWh


Ennyi energiát használ el tehát 1 televízió 1 év alatt.


Ennek az ára:


16,206kWh*50Ft/kWh=810,3Ft


(Itt megint a Ft/kWh mértékegységet onnan lehet tudni, hogy 1 kWh kerül 50 Ft-ba, és akkor aminek 1 a mérőszáma az kerül a nevezőbe. Ez általánosságban is így van, az előző óra/nap-nál is a nap volt 1, mert 1 nap alatt volt 12 órát bekapcsolva, és akkor itt mondanám el, hogy általánosságban, ha nem tudod egy mértékegységről, hogy mit jelent, de látod, hogy tört alakú a mértékegység, akkor úgy tudod megfogalmazni a definícióját, hogy gondolatban 1-gyel teszed egyenlővé a mértékegység nevezőjét, és akkor a számlálóból annyi lesz, mint a mérőszám. Például a volt (V) ami egyenlő Joule/Coulombbal: V=J/C és így a 230 V az azt jelenti, hogy ha 1 coulomb töltés megy az egyik pontból a másikba (a két pont között, amelyek között a feszültségkülönbség 230 V), akkor az 230 J energiát alakít át elektromos energiából hővé, fénnyé, forgási energiává, stb-vé, de a lényeg, hogy a számláló lesz egyenlő 230-cal, ha a nevező 1. És ugyanez pl. az áramerősségre is igaz, mert az amper=coulomb/szekundum A=C/s vagyis mondjuk a 2 A az azt jelenti, hogy 1 másodperc alatt (megint ugye a nevezőt tettük 1-gyel egyenlővé) a vezeték keresztmetszetén 2 Coulomb töltés áramlott át. De ez nem csak elektromosságtanban, hanem minden tört alakú mértékegységre is használható, pl. kémiában is.)


És akkor a kérdésre a végső válasz, hogy 3 millió TV mennyit fogyaszt egy év alatt:


810,3*3 000 000=2 430 900 Ft. Vagyis neked a nagyságrend az véletlenül megint jó lett a végére, de mondom csak azért, mert lehagytál egy 0-át, a feladat elején meg a tizedes vessző utánról hagytál el egy 0-át, és ez a két hatás kiegyenlítette egymást. De ez csak véletlen szerencse, a tanár erre 0 pontot adna. Ami miatt meg mégsem pontosan ugyanaz az eredmény jött ki Neked, mint nekem, az meg az, hogy én 365 nappal számoltam Te pedig csak 360-nal, mert a 12*30 az 360-nal egyenlő. Na remélem most már jobban fog menni a fizika, hogy ennyi minden általános dolgot is elmondtam. Remélem értetted amiket írtam, kérlek írj vissza, ha nem, de ha értetted, akkor légyszi pontozz fel, mert sokat dolgoztam a válaszommal. :) Szia!

2013. nov. 22. 23:40
 3/4 A kérdező kommentje:

Hatalmas köszönet nektek!

A második kollégát lovaggá üttetem a részletes magyarázásért és a sok melóért amit ebbe belefektetett!

2013. nov. 23. 21:18
 4/4 anonim ***** válasza:
:) Ez nagyon tetszik, hogy lovaggá üttetsz. :)
2013. nov. 24. 18:05