Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia házi! Nem értem, légyszi...

Kémia házi! Nem értem, légyszi segítene valaki?

Figyelt kérdés

Szóval nem igazán értem a kémia házimat. Aki tud az légyszíves segítsen nekem! :( előre is köszönöm

Milyen kötések kialakulása lehetséges a hidrogén a klór

és a nátrium atomok között?

1, azonos atomok kapcsolódása esetén

2, különböző atomok kapcsolódása esetén



2013. nov. 20. 17:27
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Na, kihívás elfogadva, én ezt most úgy leírom neked hogy egy életre megérted az egészet.


Elsőrendű kötések közül háromfélét különböztetünk meg. A legegyszerűbb a fémes kötés, mely csak elemi fémek esetében fordul elő, fémvegyületekben már nem. Lényege, hogy a fémek vegyérték-elektronjai delokalizálódnak a rácson belül, ezért vezetik olyan jól az áramot.


A másik kettő a kovalens és az ionos kötés. Azt, hogy melyik jön létre, a kötésben részt vevő 2 atom elektronegativitása dönti el. Ha kicsi a különbség akkor kovalens a kötés, mert a két atomnak kb. hasonló elektronegativitása van, ezért egyik sem tudja a másiktól elvenni az elektront, a kötésben részt vevő elektronok mindkét atomhoz tartoznak. Ha a kötő atomok elektronegativitása közt nagy a különbség (kb. 1-1,5-nél nagyobb) akkor a kötés ionos, mert az egyik atom sokkal elektronegatívabb, ezért el tudja szipkázni az elektront a másiktól, így hozva létre az iont, ahonnan a kötéstípus a nevét is kapta. Megjegyzendő, hogy a kovalens és ionos kötés között nem lehet éles határt húzni, gyakori hogy egy kötésnek ionos ÉS kovalens jellege IS van. Minél kisebb az elektronegativitások különbsége, annál kovalensebb a kötés.


Nézzük a feladatot. Ha a felsorolt atomok önmagukkal alkotnak kötést, akkor az ionos kötést rögtön kizárhatjuk, mert ilyenkor ugyanolyan atomok között jön létre kötés, tehát az elektronegativitásuk különbsége 0. A nátrium fém, ezért abban fémes kötés van, a H2 és a Cl2 molekulákban pedig értelemszerűen kovalens a kötés.


Ha egymással is alkothatnak kötést, akkor a következő vegyületek keletkezhetnek: NaCl, HCl, (NaH). Megjegyzés: a nátrium-hidrid (NaH) létező vegyület, de ritka jelenség és kissé bonyolult, ezért középsuliban nem tárgyalják, és én is kihagynám.


A HCl tipikus példa a félig kovalens-félig ionos kötésre. A H elektronegativitása 2,1, a klóré 3,0. A különbség 0,9. Hááát, határeset. Ha mindenképp döntenem kéne, inkább kovalenset mondanék de jelentős ionos jelleggel IS(!) rendelkezik. A NaCl esetében már egyértelműbb a helyzet, mert a Na elektronegativitása csak 0,9, így a klórral alkotott vegyületben az elektronegativitások különbsége 2,1. Hát ez nagyon ionos. Középsuliban nekem azt tanították, hogy ez tökéletesen ionos vegyület, egyetemen megtanultam hogy 1-2%-ban van neki kovalens jellege is, de te nyugodtan mondd rá hogy ionos :)

2013. nov. 20. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a válaszodat és, hogy szántál rám időt! :))
2013. nov. 20. 18:03
 3/3 anonim ***** válasza:
Ha a HF (elektronegativitás különbség 1,9 ), H2O (1,4) és a BeCl2 (1,5) kovalens vegyületek, akkor a HCl is az.
2013. nov. 21. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!