Mit jelent az h beszorozzuk a kozos nevezovel es bovitjuk?

aranyoknal

2013. nov. 20. 16:48
 1/3 A kérdező kommentje:
egyenlet bocsanat nem arany
2013. nov. 20. 17:07
 2/3 anonim ***** válasza:
Hogy eltüntetjük a nevezőt, és a számláló annyival szorzódik meg, amennyi megmarad a közös nevező/saját nevező törtből, mert a saját nevezővel való szorzás csak eltünteti a nevezőt, és a másik nevezővel való szorzás meg felszorozza a számlálót. Tehát ha mondjuk az van, hogy 3X/4=5/3, akkor a 4-nek és 3-nak a legkisebb közös többszöröse (mivel nincs közös osztójuk az 1-en kívül, vagyis egymáshoz képest relatív prímek), a két szám szorzata, vagyis 4*3=12. Ennyivel kell tehát megszorozni mindkét oldalt, és akkor: 3*3X=4*5 lesz az eredmény, mert a bal oldalon a 12-ből, ami 4*3, a 4-gyel való szorzás csak a nevezőt tünteti el, és így a 12-ből megmarad még 12/4=3-és ezzel kell a számlálót szorozni. A jobb oldalon is ugyanez az elv működik, csak ott meg a 3-mal való szorzás tünteti el a nevezőt, és így a 12-ből 12/3=4 marad, és ezzel kell a számlálót szorozni. Az egyenletrendezést tehát így folytathatjuk: 9X=20, és ilyenkor az utolsó lépés mindig az, hogy osztunk az X együtthatójával, vagyis a 9-cel: X=20/9=2,2222... a végtelenségig... Vagyis egy pontot kell tennünk az utolsónak kiírt 2-es fölé, ami jelzi hogy ez csak kerekítés, mert végtelen sok 2-es jön még utána. Így érthető? Remélem tudtam segíteni. Légyszi jelezz vissza!
2013. nov. 20. 20:47
 3/3 anonim ***** válasza:

Szerintem azt akarták mondani, hogy közös nevezőRE hozunk és bővítünk. Közös nevezőre pedig úgy hozunk, hogy keresünk egy olyan számot, amivel a nevezők oszthatók, majd a számlálót annyival szorozzuk, amennyivel a nevezőt szoroztuk, hogy a közös nevezőhöz jussunk, például:


1/2+3/8+5/9, itt például lehet a közös nevező a 72, mivel az osztható 2-vel, 8-cal és 9-cel.


Most, hogy megvan a közös nevező, bővíthetjük a törteket;


1/2-nél a 2-t 36-tal szoroztuk, hogy 72-t kapjunk, így a számlálót is: 1*36=36, a tört így 36/72 lesz (ha az 1/2-et és a 36/72-et beütöd számológépbe, mindkét esetben 0,5-et kapsz, vagyis a tört értékét így nem változtattuk).

3/8-nál a 8-at 9-cel szoroztuk, hogy 72-t kapjunk, így a számlálót is azzal kell: 3*8=24, így a törtből 24/72 lesz.

5/9-nél a 9-et 8-csal szoroztuk, hogy 72-t kapjunk, így a számlálót is azzal kell: 8*5=40, így a tört 40/72 lesz.


Már a törteket össze tudjuk adni: 36/72+24/72+40/72=(36+24+40)72=100/72


Bizonyos esetekben a végeredményt tudjuk egyszerűsíteni; ha a számláló és a nevező is osztható ugyanazzal az (1-től különböző) számmal, akkor azzal a számmal egyszerűsíthető a tört úgy, hogy el is osztjuk mind a kettőt. Mindkét szám osztható 4-gyel így ha osztunk 4-gyel, akkor 25/18-hoz jutunk (ezeket is beütve a számológépbe ugyanazt az eredményt kell kapnunk; 1,3888888...).

2013. nov. 20. 20:55