Segitetek? . Ha két részecske mozgási energiája azonos, kötelező módon impulzusaik is azonosak?

2013. nov. 19. 19:47
 1/8 anonim ***** válasza:
Ha felírod a mozgási energia illetve impulzus képletét, segítek.
2013. nov. 19. 19:59
 2/8 A kérdező kommentje:

mozgási e: Em= m*v négyzet /2

és impulzus: p=m*v

2013. nov. 19. 20:09
 3/8 anonim ***** válasza:

Tehát mindkettő a tömegtől és a sebességtől függ. Ha a tömegük azonos és a mozgási energiájuk is, akkor a sebességük is -> az impulzusuk is.


Ha a részecskék tömege nem egyezik meg, akkor különbözik a lendületük is.

2013. nov. 19. 20:16
 4/8 A kérdező kommentje:
Ha egy részecske sebességét megduplázzuk, mennyivel változik az impulzusa?Hát a mozgási energiája?
2013. nov. 19. 20:24
 5/8 anonim ***** válasza:

Biztos, hogy nem! Ugyanis az energia skalármennyiség, az impulzus meg vektor.

Másképpen fogalmazva, ha más irányban mozognak ugyanakkora energiával, akkor eltér az impulzusuk.

2013. nov. 19. 21:14
 6/8 anonim ***** válasza:
Mármint még azonos tömeg esetén is.
2013. nov. 19. 21:14
 7/8 anonim válasza:

E=1/2*m*v^2

p=m*v


tehát: p^2=m^2*v^2=2*1/2*m*v^2*m=2*E*m

innen p=gyök(2*E*m)


Nagyobb tömeg esetén gyökösen nagyobb a lendület.

Innen következik, hogy azonos lendület esetén a nagyobb tömegű test mozgási energiája kisebb. Szemléletesen:

ha gyurmát vágok szembe egy álló vonatnak, akkor az energia legnagyobb része nem a vonat mozgási energiáját fogja változtatni, hanem a gyurmát nyomja össze, mert a lendület a fix.

2014. jan. 26. 21:39
 8/8 anonim válasza:
Vagy karambolozó autók között többek között ezért is a telepjárósnak van nagyobb esélye túlélni.
2014. jan. 26. 21:42