Globális max. és min. Hely keresése?


f(x)= -x négyzet + 3x függvénynek az 1,3 intervallumon?


deriválom, az -2x + 3, ha ezt nullával teszem egyenlővé, az 3/2-ed.


1-től, 3/2-ig növekszik

3/2 glob.max

3/2-től, 3-ig csökken


Ez eddig jó? És hol van a glob.min? Vagy az nincs?


2013. nov. 13. 01:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Első körben jó lenne tudni, hogy ez egy zárt intervallum-e vagy sem. Tegyük fel, hogy az (akkor érdekesebb a történet). Az egy dolog, hogy ahol a derivált értéke 0, ott lehet(!) globális szélsőérték, de ne felejtsük ki az intervallum végpontjait se:


f(1)=-1^2+3*1=-1+3=2

f(3/2)=-(3/2)^2+3*3/2=-9/4+9/2=2,25

f(3)=-3^2+3*3=9-9=0


Tehát a függvény globális minimuma x=3-nál, maximuma x=3/2-nél van.


Minden más, amit írtál, tökéletes (csak annyit kell a végére írni, hogy 3-ban globális maximum van, esetleg még az értékeket is fel lehet írni).

2013. nov. 13. 01:59
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. nov. 14. 01:18