Fizika házifeladat 10. osztály?


Igazából már a feladat sem kapcsolódik a leckéhez, a molekuláris hőelmélethez tartozik egy géppisztolyból kilőtt golyó erőhatásaira rákérdező feladat.

Szóval a feladat röviden: 1 perc alatt 120 lövést adunk le céltáblára egy géppisztollyal, golyók sebessége 200 m/s golyók tömege 50 g, Mekkora átlagerőt fejtenek ki a golyók? (ez 20 N lett.) Valamiunt mekkora erőt fejt ki egy db lövedék, ha 5 cm-ig fúródik be a céltáblába?

Kiszámoltunk még egy F1-et, ami 0,167 N lett, viszont külön van olyan is, hogy F, ez lenne gondolom a könyvben a kérdés. Előre is köszönöm!



2013. nov. 11. 20:51
 1/3 bongolo ***** válasza:
76%

Az átlagerő (20N) jó.

Egy lövedék által kifejtett erő:


Ha feltételezzük, hogy állandó a fékezőerő, vagyis egyenletesen gyorsuló (lassuló) mozgással áll meg a golyó becsapódáskor, akkor ezeket írhatjuk fel:

F = m·a

v = a·t

s = 1/2·a·t²

Ezekből az egyenletekből a következő változók az ismeretlenek: F, a, t

A három egyenletből ez kiszámolható:

F = 0,05 · a

200 = a · t

0,05 = 1/2·a·t²


Számold ki (persze minden mértékegységet válts át "rendesre"), meglepően nagy szám jön ki (néhány tízezer newton.) A gyorsulás százezres m/s² nagyságrendű, az idő viszont nagyon pici: egy milliszekundum sincs. Ezét lesz az átlagerő csak 20 N.


Az F1 bizonyára egyetlen egy lövedék átlagereje az 1 perc alatt.

Kiszámoltam, tényleg annyi (F1 = F·t/T, ahol T=1 perc)

2013. nov. 11. 21:19
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ! Egyébként jól írtad, valóban tízezres nagyságrendű Newton jön ki, egész pontosan 20000 N ( ami benne van amúgy könyvben, de kíváncsi voltam a kiszámításra) De most az s miért 0,05? a tömeg az, nem? Valamiért nem jön ki :(
2013. nov. 11. 21:30
 3/3 bongolo ***** válasza:

5 cm = 0,05 m

50 g = 0,05 kg

2013. nov. 11. 21:37