Mekkora területű részekre bontja a 10 cm hosszúságú húrja a 8 cm sugarú kört? Egy szimmetrikus trapéz hosszabbik alapja 14 cm átlója 10 cm szára 8 cm? Mekkora a trapéz területe, kerülete és hegyes szöge?


Ebből írunk matekból, de nem értem mert nem voltam ott, valaki le tudná úgy írni, hogy mit hogyan kell kiszámolni?


Egy szabályos 10 szög oldala 7 cm. Mekkora a tíz szög területe? Hány százaléka a köré írható kör területe?


Egy háromszög oldala 20,13,21 cm. Mekkora a háromszög legkisebbik szöge és területe?



2013. nov. 11. 19:33
 1/5 anonim ***** válasza:
Akkor most írd le a feladatokat külön, beszámozva és értelmesen és akkor lehet, hogy valaki foglalkozik is vele...
2013. nov. 11. 20:17
 2/5 anonim ***** válasza:

Az elsőnek talán ez a megoldása:

[link]

2013. nov. 11. 20:28
 3/5 anonim ***** válasza:

1. A 8 cm sugarú kör területe 8^2*3,14159=201,06176.


Rajzoljunk egy kört, húzzuk be egy, az átmérőtől különböző húrját, majd a húr két végpontját kössük össze a kör középpontjával, ekkor egy egyenlő szárú háromszöget kapunk a körön belül, ahol a szárak a kör sugarai (mivel a körív egy-egy pontját a kör középpontjával kötöttük össze, ami a kör sugara), alapja a húr. Húzzuk be ennek a háromszögnek az alaphoz tartozó magasságát, amiről tudjuk, hogy felezi a szárak hajlásszögét (Ł), és az alapot, ráadásul derékszöget zár be az alappal. Tehát a magasságvonal két derékszögű háromszörgre bontja az egyenlő szárú háromszöget; befogói a magasságvonal és az alap fele, átfogója a kör sugara. A középponti szögre felírható az 5 cm-es (befogó) és a 8 cm-es (átgogó) oldalakra a szinusz szögfüggvényt:


sin(Ł/2)=5/8 /függvénytáblából vagy számológépből

Ł/2=38,68° /*2

Ł=77,36°


Vagyis a középponti szög 77,36°-os.


Számoljuk ki a körcikk területét; a körcikk területe úgy aránylik a kör területéhez, mint középponti szöge a 360°-hoz, vagyis


T(körcikk)/T(kör)=Ł/360°, vagyis T(körcikk)=T(kör)*Ł/360°=r^2*3,14159*Ł/360°=

=8^2*3,14159*77,36°/360°=~43,206 cm^2


A háromszög területe a szinuszos területképletből kiszámolható:


T(háromszög)=a*b*sin(közbezárt szög)/2=8*8*sin(77,36°)/2=30,26432 cm^2


A kisebb körszelet területét megkpjuk, ha a körcikkből kivonjuk a körszelet területét:


T(körszelet)=T(körcikk)-T(háromszög)=43,206-30,26432=12,94168 cm^2


A másik körszelet területe: T(KÖRSZELET)=T(kör)-T(körszelet)=

=201,06176-12,94168=188,12008 cm^2.

2013. nov. 11. 20:50
 4/5 anonim ***** válasza:

2. Kössük össze a csúcsokat a forgásközépponttal, ekkor 10 egyenlő szárú háromszöget kapunk, ahol a szárak a sokszög köré írható körének sugarai. Mivel ezek a háromszögek a köréírható kört 10 egyenlő részre osztják, és a kör középponti szöge 360°, ezért 1 háromszög középpontnál fekvő szöge 36°-os.


Az előző feladatban leírt módon és okból húzzuk be a magasságvonalat, ekkor megint felírható a szinusz:


sin(18°)=3,5/r, innen

r=3,5/sin(18°)=11,32386 cm.


Innen kiszámolható a háromszög területe: 11,32386^2*sin(36°)/2=37,68674 cm^2, és mivel a 10-szög 10 ilyen háromszögből áll, ezért a területe 376,8674 cm^2


A köré írt kör sugara: 11,32386^2*3,14159=402,8455.


A köréírható kör a 10-szög 402,8455/376,8674*100=106,893%-a.

2013. nov. 11. 21:02
 5/5 anonim ***** válasza:

5. koszinusztétellel kell számolnunk:


c^2=a^2+b^2-2ab*cos(a és b hajlásszöge)


Ez gyakorlatikag a Pitagorasz-tétel kiterjesztése tetszőleges háromszögre (másképp: a koszinusztétel speciális esete a Pitagorasz-tétel; ott a két befogó hajlásszöge 90°, és mivel cos(90°)=0, így a -2ab*cos(közbezárt szög) 0 lesz, így marad meg a Pitagorasz-tétel).


Behelyettesítve:


21^2=20^2+13^2-2*20*13*cos(Ł)

441=400+169-520*cos(Ł) /-569

-128=-520*cos(Ł) /:(-520)

0,24615=cos(Ł), innen Ł=75,75°


Most helyettesítsük be máshogy az oldalakat:


20^2=21^2+13^2-2*21*13*cos(ß)

400=441+169-546*cos(ß) /-610

-210=-546*cos(ß) /:(-546)

0,3846=cos(ß), innen ß=67,38°


Harmadjára is felírható lenne a koszinusztétel, de tudjuk, hogy a háromszög belső szögeinek összege 180°, ezért a harmadik oldal y=180°-75,75°-67,38°=36,87°.

2013. nov. 11. 21:13