1)

Egy auto 54 km/h sebessegrol 6 masodperc alatt lassult le es allt meg.Egy motorkerekparos allo helyzetbol indulva 6 s alatt erte el a 18 m/s sebesseget.Melyiknek volt nagyobb a gyorsulasa abszolut erteke?


2) Egy gepkocsi 72 km/h sebessegrol 8 s alatt fekezett le egyenletesen valtozo mozgassal. a) Mekkora a fekút? b). Rajzoljuk fel a mozgas ut-ido es sebesseg-ido grafikonjait!


3) Egy allo helyzetbol indulo auto 12 masodperc alatt 108 km/h sebessegre gyorsult fel.Mekkora utat tett meg ekozben?


A grafikonok nem kellenek ...inkabbb csak a szamolas meg hogy peldaul a km/h-t hogyan valtjuk m/s- ba :D az is nagy segitseg ha mar legalabb az egyikben tudna valaki segiteni :D

!!!!!!!koszonom szepen elore is a normalis valaszokat!!!!!!!



2013. nov. 10. 19:53
 1/1 anonim ***** válasza:

km/h-át úgy váltod át, mint a kilométert méterbe és az órát másodpercbe: mivel 1 km=1000 m és 1 h=3600 s, ezért 1 km/1 h=1000 m/ 3600 s=1/3,6 m/s, magyarul a km/h-át osztjuk 3,6-del, úgy kapunk m/s-ot.


1) Mivel a=v/t, ezért az autó gyorsulása (amikor megállt) a=-54km/h/(6 s). A fenti összefüggés alapján -54 km/h=15 m/s, ezért a=-15/6=-2,5 m/s^2, ennek az abszolút értéke 2,5 m/s^2


a motor gyorsulása: a=18/6=3 m/s^2, tehát a motor volt a gyorsabb.


2) 72 km/h=20 m/s így a gyorsulása a=-20/8=-2,5 m/s^2


Mivel a=v/t=(s/t)/t=s/t^2, ezért s=a*t^2, tehát elhagyva a előjelét s=2,5*8^2=160 méter lesz a fékút.


3) 108 km/h=30 m/s. Mivel a=v/t, ezért a=108/12=9 m/s^2, innen (a fentiek alapján) s=a*t^2=9*12^2=1296 m-t tett meg.

2013. nov. 11. 16:00