1) Táblázat:


az oldat tömege || tömeg% || az oldott anyag tömege

150 g 70% ???

48g 12 kg

15% 6 dkg



2) Hány kg tiszta alkohol van 15 kg 25%-os alkoholban?

3) mennyi vizet öntsünk 4 liter 100%-os almaléhez, hogy 60%-os almalevet kapjunk?


Légyszíves írjátok le a megoldás menetét is. Köszönöm.



2013. nov. 9. 17:08
 1/5 anonim ***** válasza:

csak a megoldást fogom leírni, ha nem baj.:)

pillanat!

2013. nov. 9. 17:30
 2/5 anonim ***** válasza:

1) A Táblázat kitöltéséhez egyszerű százalékszámítás szükséges:


oldat tömege: alap (a)

tömegszázalék: százalékláb (p) (vagy szl, nem tudom hogy szoktátok jelölni)

oldott anyag tömege: érték (é)


A százalékképlet: é=a*p/100


Első sor: é=150g*70/100=105g

Második sor: 12kg=48kg*p/100 (szerintem itt 48kg akar lenni, mert amúgy valótlan érték jönne ki), innen


p=12/48*100=25 (%)


Harmadik sor: 6dkg=a*15/100, innen a=6*15/100=0,9dkg.


2) A 25%-os alkohol pontosan azt jelenti, hogy az oldat (tiszta) alkoholtartalma 25%-a az oldatnak, vagyis


e=15kg*25/100=3,75kg tiszta alkohol van.


3) Ennél a feladatnál az alap változik a hozzáöntött víz (x) mértékében. Mivel 60%-os almalevet szeretnénk előállítani, ezért az oldat 40%-a lesz víz, tehát:


x=(4+x)40/100 /*100

100x=40(4+x) /zárójelbontás

100x=160+40x /-40x

60x=160 /:60

x=8/3=~2,6667, tehát 8/3 liter víz szükséges.

2013. nov. 9. 17:31
 3/5 anonim ***** válasza:

tömeg % alapján meg tudod mondani, hogy 100 g oldatban hány g oldott anyag lehet

vagyis 70% azt jelenti, ha 100 g az oldat, akkor 70 g az oldandó

de nekünk 150 g van.ha 100 g-ban 70g oldott anyag van, akkor 150 g-ban:150/100*70 g lesz

2013. nov. 9. 17:34
 4/5 anonim ***** válasza:
közben megoldották helyettem.:)
2013. nov. 9. 17:35
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszotokat!:) Ment a zöld pacsi!:))
2013. nov. 9. 18:50