[link]

2013. nov. 9. 17:05
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy ez mi, te a négyzetet úgy tudod megszerkeszteni, hogy két merőleges szakaszt szerkesztesz, majd a metszéspontjukba állítod a körzőt és 12 egységgel körzőzöl. Ahol a kör metszi a szakaszokat, ott lesznek a négyzet csúcsai, amiket már csak össze kell kötni.
2013. nov. 9. 17:34
 2/8 A kérdező kommentje:

Na igen..de milyen egyseggel? Pont ez a gondom.. Ugye meg van adva egy 15 mmes sugar..amiben van egy negyzet..aminek csak az oldalat ismerem... Az atlok hosszat nem tudom.

Ja, es ez egy muszaki rajz.. A tobbit direkt nem fotoztam..azokon mar erintok vannak

2013. nov. 9. 17:42
 3/8 anonim ***** válasza:

Most nézem, hogy az oldalhossz a 12 egység; Pitagorasz-tétellel kiszámolhatóak az oldalak, mivel az átlók derékszöget zárnak be egymással és felezik egymást, ráadásul egyenlő hosszúak, így a felük is egyenlő hosszúak. Ha ezt a félrészt e-vel jelöljük, akkor


e^2+e^2=12, innen e=gyök(6)


gyök(6) megszerkesztése: ehhez a Thalesz-tételre és a derékszögű háromszög átfogójához tartozó magasságtételére van szükségünk:


Thalesz-tétel: vegyünk egy kört, a köríven jelöljünk ki egy C pontot, majd kössük össze az átmérő két végpontjával (arra ügyeljünk, hogy a C pont ne legyen az átmérő végpontja), ekkor egy derékszögű háromszöget kapunk, ahol az átmérő az átfogó, vagyis a C csúcsnál lesz derékszög.


Magasságtétel: az átfogóhoz tartozó magasság (m) az átfogót két részre osztja (p és q), ekkor a két rész mértani közepe a magasságvonal hossza, vagyis gyök(p*q)=m.


Szerkesztés: vegyünk egy 7 egység átmérőjű kört, az átmérőt osszuk fel 1:6 arányban (vagy méréssel, vagy szerkesztéssel, amihez a párhuzamos szelők tétele kell, ha nem ismered, külön azt is leírom), az osztópontra emeljünk merőleges félegyenest. Ahol ez a félegyenes metszi a körívet, ott lesz a magasságvonal másik végpontja, ez pontosan (a magasságtétel miatt) gyök(6) egység.


Ezzel a szakasszal körzünk az eredetileg megszerkesztett két merőleges metszéspontjánál, ahol a körív metszi az egyeneseket, ott lesznek a négyzet csúcsai, összekötve megkapjuk a 12 oldalhosszú egységnégyzetet.

2013. nov. 9. 17:47
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem igazán értem, hogy az a 15-ös sugár mire vonatkozik... Talán az ellipszis gyújtópontjának és az ellipszis ívének valamilyen távolsága?
2013. nov. 9. 17:50
 5/8 A kérdező kommentje:
Hat koszonom..de ebbol nem sokat ertek :D..Thalesz kort tudok csinalni..de majd megkerdem a tobbirol ofot
2013. nov. 9. 18:06
 6/8 A kérdező kommentje:
Es itt van a nagy rajz! [link]
2013. nov. 9. 18:06
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha a négyzet oldalhossza 12, akkor az átlóját úgy kapod meg, hogy kétszer veszed 12 négyzetét, majd gyököt vonsz belőle:


(12^2+12^2)^(1/2)=16,97056


Értelemszerűen a négyzet sarkai a körív középpontjától a fenti távolság felére vannak...

2013. nov. 10. 18:49
 8/8 A kérdező kommentje:
8.5.re kellet..am köszi mindenkinek :D
2013. nov. 13. 18:58