Bratilla kérdése:

Matek kártyás feladat, valaki érti esetleg?


..., mert én nem :D Itt a feladat szövege:

Az 52 lapos francia kártyában 4 színbõl 13-13 lap van.

a, Hány lapot kell legalább kihúzni, hogy köztük biztosan legyen minden színbõl 6-6 darab?

b, Hány lapot kell legalább kihúzni, hogy közöttük biztosan legyen minden színbõl?


A feladat típusát nem értem teljesen, pedig könnyűnek tűnik. Nagyon-nagyon köszönöm, ha valaki segít!


2013. nov. 7. 19:01
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem biztos,hogy jó.:D

a.3*13+6=45

b.3*13+1=40

2013. nov. 7. 19:07
 2/4 anonim ***** válasza:

Az ilyen típusú feladatoknál mindig a "legrosszabb" esetet kell megnézni:


a) Ha nagyon balszerencsések vagyunk, akkor 3 színből (például a pikkből, a körből és a treffből) kihúzzuk az összeset, ekkor a maradék színből még 6-ot kell kihúznunk, hogy a feltétel teljesüljön, vagyis 13*3+6=45 kártya kihúzásánál már biztosan teljesül a feltétel.


b) Ha ugyanúgy húzunk, mint az előbb, vagyis 3 színből kihúzzuk az összeset, akkor a következőre már biztosan lesz 4 színünk, így 3*13+1=40 kártya kihúzása garantálja a feltételt.

2013. nov. 7. 19:09
 3/4 anonim ***** válasza:
Akkor én se írtam butaságot.Valami azért ragadt rám a matekból.:)(1. voltam)
2013. nov. 7. 19:14
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm, köszönöm, köszönöm!!

Életmentő volt a válaszotok :D

2013. nov. 7. 19:31