Fizika feladat, elkezdtem, de elakadtam, segítség?


Egy 5 m magas lejtő alján áll egy test. Ennek nekiütközik egy a vízszintes talajon haladó 5 kg tömegű,12 m/s sebességű másik test. A testek az ütközés után együtt haladnak felfele a lejtőn és éppen a tetejéig jutnak el. Mekkora az eredetileg álló test tömege?


A megoldás szerint 1 kg. De sehogy sem jön ki. Ezekkel a képletekkel próbáltam számolni:


m1*v1+m2*v2=(m1+m2)*v

1/2*(m1+m2)*v^2=(m1+m2)*g*h

És a g-t itt negatívnak vettem.


Hol hibáztam?


2013. nov. 7. 12:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Leszögezném, hogy több mint 10 éve tanultam ezt :)


nem kell a g-t negatívnak venni, mert a lényeg, hogy a kezdeti mozgási energia átalakul helyzeti energiává.

Ha a g negatív, akkor a kezdeti mozgási energiának is negatívnak kellene lennie, ami hogy is mondva kicsit "furi" lenne :)

2013. nov. 7. 13:14
 2/3 anonim ***** válasza:

A fenti helyzeti energia ua. mint lent a mozgási:

(5+m) * g * h = 1/2 * (5+m) * v^2 ;/5+m

10 * 5 = 1/2 * v^2 ; --> v=10m/s

Lent az impulzus:

5kg * 12m/s = (5+m)kg * 10m/s

--> m=1kg

2013. nov. 7. 15:56
 3/3 anonim ***** válasza:

Megjegyzés az első feléhez: látszik, hogy a tömeg nem "játszik" szerepet.

Tul.képpen függőleges hajításról van szó: v = gyök(2*g*h) = gyök(100) = 10 m/s

2013. nov. 7. 16:03