Egy forgáskúp felszíne 100 négyzetcentiméter, alkotója 10 cm. Mekkora a térfogata?

2013. nov. 4. 20:45
 1/3 anonim ***** válasza:

Forgáskúp felszínképlete: r^2*pí+r*pí*a, ahol r az alapkör sugara, a az alkotó. Tudjuik, hogy ez egyenlő 100-zal vagyis


100=r^2*pí+r*pí*10 /a jobb oldalt 0-ra redukáljuk

0=r^2*pí+r*pí-100


Ez egy másodfokú egyenlet, megoldjuk: r1=8,551825, a másik negatív, az nem kell.


A térfogathoz még kell a magasság: tudjuk, hogy az alapkör sugara, a forgáskúp magassága (m) és az alkotó derékszögű háromszöget alkotnak, ezért felírható a Pitagorasz-tétel; a háromszög befogói a sugár és a magasság:


r^2+m^2=a^2

8,551825^2+m^2=10^2

73,133710830625+m^2=100

m^2=26,866289169375

m=5,18327


A forgáskúp térfogata: r^2*pí*m/3=8,551825^2*3,14159*5,18327/3=396,9627cm^3

2013. nov. 4. 21:34
 2/3 anonim ***** válasza:

"0=r^2*pí+r*pí-100 " ez a negyedik gépelt-sor

Itt 10*r*pi -ből a 10 lemaradt szerintem.

Azzal együtt nekem r=2,5386 lett.

2013. nov. 4. 22:27
 3/3 anonim ***** válasza:
Igen, igaz, köszönöm a korrigálást. Ezt leszámítva minden ugyanúgy megy tovább (persze a számok változnak).
2013. nov. 4. 22:30