Jellemző fogalmazást kell írnom hétfőre Antigonéról, vagy Kreonról. Ötleteket szeretnék kérni, mi az amit bele kellene tenni, mert nagyon fontos? Ti melyikről írnátok fogalmazást?
Nem,nem szeretném,hogy írja meg valaki helyettem,szívesen megcsinálom én is,de nem tudom hogy kezdjek hozzá.Nézelődök a neten,meg gondoltam megkérdezem itt,hogy aki írt már ilyet mit írt bele,ill. ti mit tartotok fontosnak,hogy beleírjak.
Egy A4-es oldal kell,lehet nyomtatni is,de én kézzel írom valószínűleg.Nem azért,mert úgy kevesebb lesz az egy oldal,hanem mert kevés a patron a nyomtatóban,meg talán örül is a tanárnő,ha lesz aki kézzel írja:)
Kérlek segítsetek!Minél több ötletet kérek,hogy hogyan építsem fel a fogalmazást,mit tartalmazzon.
(Nagyon szigorú tanár,s jegyet kapunk rá,ha már a biblia tételdogám csak 3-as lett,szeretnék ezzel javítani rajta.)
14,5/L
Fogalmazd át ezt:
Antigoné. E név hallatán mindjárt eszünkbe villan a thébai mondakör kiemelkedő alakja, a hősnő, aki szembeszáll egész környezetével,
hogy megvédje már halott testvére becsületét - bármi áronn.Oidipusz lánya már a történet elején nagy bátorságról tesz tanúbizonyságot: Kreón, a nagy király parancsa a fiatal leány szívébe mar, nagyon fáj neki, hogy hőn szeretett fivére nem találhat végső nyughat. Ám még csak az igaz bánat könnyeit sem szabad érte hullajtania. A lelkiismeretes, talpraesett királylány azonban nem hagyja, hogy a kegyetlen törvény hatalma elriassza tervétől: az éjszaka leple alatt eltemeti Polüneikészt, annak rendje és módja szerint. Ezáltal megszegi ugyan a parancsot, de amita szíve diktál a király el nem tiporhatja. A józan ész szava hiába kiált felé kétségbeesetten Iszméné szájából, őrült tervét véghezviszi Antigoné. A holdvilág enyhe fényében ravaszul és fondorlatosan, egyúttal azonban öntudatosan és határozottan hajtja végre tettét, aláírva ezzel halálos végrendeletét. Napkeltekor egy őr jön érte, hogy az uralkodó színe elé vigye. A szeme bánatos, a szája viszont örül, mivel egyrészről sajnálja Antigonét, másrészről viszont úgy érzi, saját életéért senki élete sem ér többet. Antigoné higgadtan viselkedik, beletörődik sorsába. Egyetlen zokszó vagy ellentmondás nélkül tűri az őt ért vádakat, sőt, bátran, szinte vakmerően "kacagva" néz szembe a halállal. Büszke és kemény egyénisége azonban nem engedi, hogy húga osztozzon saját tettének következményében, ezáltal úgy tűnik, megveti őt gyávaságáért. Ám az olvasóban felmerülhet a kétely: lehet, hogy a gőgös színjáték mögött mégiscsak az újra felbukkanó testvéri szeretet rejlik...? A dráma során ez már nem derül ki. Antigoné elítéltetett, de a gyáva Kreón - látva a királylány istenek iránti hitét talá..? - képmutató aljassággal úgy akarja megölni őt, hogy ne sértse meg ezáltal az isteni törvényt. Ekkor olvasás közben szinte megszólalnak a sorok, szinte hallani lehet Antigoné csengő, kissé érces, ám mégis tiszta hangját, amint megható és gyönyörű halotti siralmat énekel. Ekkor megláthatjuk valódi énjét: a sokat szenvedett, kemény, olykor rideg külső mögött szeretteljes, érzelmes női lélek lakozik, aki semmi másra nem vágyik, csak egy kis szeretetre és / vagy szerelemre. Számára ez már a földi boldogság lenne. Az a földi boldogság, amelyet eddig hiába keresett, hisz próbálkozásai mind kudarcba fulladtak. Így nem marad más számára, mint a végső beletörődés és a hit. Hit a túlvilágon lakozó boldogságban és remény, hogy egyszer neki is része lesz mindabban.Antigonét elhurcolják. Reménykedik, hogy így véget érnek evilági szenvedései. Azonban amint megtudja kegyetlen ítéletét, öngyilkosságba menekül. Antigonéban felülkerekedik a női lélek törékenysége, ezt a sorscsapást már képtelen elviselni, nem lát más kiutat. Antigoné emberi nagysága vitathatatlan, élet-edzette lelkében azonban mégis felülkerekednek a női érzések, a fájdalom, a gyengeség. Egyénisége máig élő példa lehet(ne) korunk emberének.
mos,köszi a választ!
Ezt én is lementettem,meg még pár dolgot,de én nem átfogalmazni akarom,hanem ötleteket gyűjteni:)
de azért köszi.
háát én dupla órás tz.-t írok csütörtökön belőle:D lesz egy teszt meg egy fogalmazás:D...de a fogalmazás címét akkor kapjuk, bármi lehet.....
Antigoné jellemzése....hmm.....hát mindenképpen bele kellene írni, hogy elvakult, saját akaratát tartja szem előtt...jellemző rá a hübrisz(azaz a gőg), valamint az isteni törvényeket tartja szem előtt. A végsőkig kiáll akarta mellett, ami arra utal, hogy egy magabiztos, céltudatos. Testvére, Iszméné beszéde után (amikor meg akarta győzni, hogy megszegi a Kreón által hozott törvényeket, és e miatt meg is hallhat)sem tudja akaratától eltántorítani. Nem fél a haláltól, bátran felvállalja tettét...stb. Remélem segítettem egy kicsit:) Ha szeretnél még akkor írj, és még ajánlok pár dolgot:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!