Az egyenlőszárú trapéz párhuzamos oldalai 4 cm és 2cm, átlói pedig merőlegesek egymásra. Mekkora a trapéz területe?

vkit megkérnék h segítsen megoldani, mert fogalmam sincs honnan kezdjem.

2013. szept. 30. 16:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Kezdd azzal, hogy készítesz egy rajzot. :-)
2013. szept. 30. 16:22
 2/11 A kérdező kommentje:
és utána?? rendben van az h készítek egy rajzot, de nem tudom egyszerűen kifejezni a területet. :(
2013. szept. 30. 21:27
 3/11 anonim ***** válasza:

Dehogynem tudod!


Mi kell a trapéz területéhez?

Kell a két alap és a trapéz magassága.

A két alap ismert, már csak a magasságot kell összehozni valahogy.


Legyenek a trapéz csúcsai: A, B, C, D

Húzd be az egyik átlót. Mondjuk az AC átlót. Mekkora szöget zár ez be az alappal?

A C pontból húzz egy merőlegest az alapra, a metszéspont legyen T. Ez a trapéz magassága.

Mit lehet mondani az ATC háromszögről?

Mekkora az AT távolság?


Egyelőre ennyi.

Ha megvannak a válaszok, megyünk tovább. :-)

2013. szept. 30. 22:30
 4/11 A kérdező kommentje:
hát az ATC 3szög derékszögű 3szög, az AT pedig lesz (a+b)/2, mert a TB (a-b)/2 :), okés ez megvan, de még mindig nem tudom, hogyan kapjam meg a magasságot :/
2013. okt. 2. 00:25
 5/11 A kérdező kommentje:
szóval az AT távolság 3cm :)
2013. okt. 2. 00:26
 6/11 A kérdező kommentje:
és mivel az átló az alappal 30 fokos szöget zár be, így az lesz h tg alfa=h/AT, kifejezzük a h-t, h= 3*tg30, h=3*gyök/3 és ez egyenlő gyök 3-mal?? :D és így a terület=3gyök3 cm? :D
2013. okt. 2. 00:30
 7/11 anonim ***** válasza:

Nagyszerű! Haladunk! :-)


Az AT és a TB távolság értéke valóban annyi, amennyit írtál. Jól csináltad!

Már csak egy apróságot kell tisztázni: hogyan jutottál arra az eredményre, hogy az átló 30°os szöget zár be az alappal?


A feladat szerint a trapéz szimmetrikus, így a két átló egyenlő és így a másik másik átló is 30°-os szöget zár be az alappal - a te gondolatmeneted szerint. Ekkor az átlók metszéspontjánál kialakuló szög 120°...

De a feladat szerint az átlók merőlegesek egymásra!

Itt valami nem stimmel...


Ha sikerül ezt az ellentmondást feloldani, megvan a megoldás is. :-)

2013. okt. 2. 18:07
 8/11 A kérdező kommentje:

most tisztára elvesztem :(

én más megoldást, mint, amit az előbb leírtam, nem tudok

ha az átlók egyformák,h kaphatom meg a magasságot?

2013. okt. 3. 18:21
 9/11 anonim ***** válasza:

Ne parázz már!

Csak nem fog ki rajtad egy nyamvadt kis trapéz!?


Eredetileg nem szándékoztam rajzot küldeni, de most mégis megteszem, mert úgy tűnik a saját ábrád rossz útra vitt.

(A vékony fekete vonallal rajzolt négyzet és az átlói a segédeszközök a merőleges átlók meghúzásához)


Feltüntettem az eddig érintett pontokat, az általad kiszámolt távolságokat és már csak egy feladat van: eldönteni, hogy mekkora az α szög? Ha ezt sikerül tisztázni, az m magasság nagysága sem lehet probléma.


Nagyon remélem, hogy ez lesz a végső roham a trapéz bevételéhez. :-)

2013. okt. 4. 16:35
 10/11 anonim ***** válasza:

Bocs, a link meg lemaradt:


[link]

2013. okt. 4. 16:37
1 2