MATEK SGÍTSÉG KÉNE NEKEM VALAKI?


EGYIK: 2(x-3)+5=7x-4


MÁSIK: 2x-3/4-1=x+1/8


SEGÍTSÉG VALAKI ÍRJA LE ÉS VEZESSE LE SZÉPEN NEKEM MERT NEM MEGY:S



2013. szept. 22. 18:31
 1/5 anonim ***** válasza:

szorozd be az összes tagot

2(x-3)=2x-6

ezért 2(x-3)+5=2x-6+5=7=2x-1=x-4

mindkét oldalból vonj ki x-et

x-1=-4

mindkét oldalhoz adj hozzá 1-et

x=-3

a másikat próbáld meg ugyanígy

2013. szept. 22. 18:40
 2/5 anonim ***** válasza:

I. Az elsőnél nagyon egyszerű:

1. Bontsuk fel a zárójelet. (= 2-vel kell szorozni előbb az x-et, aztán a 3-at, a mínusz megmarad közöttük.)

2 (x - 3) + 5 = 7x - 4

2x - 6 + 5 = 7x - 4

2. Összevonunk:

2x - 1 = 7x - 4

3. Kivonunk mindkét oldalból 2x-et:

-1 = 5x - 4

4. Mindkét oldalhoz hozzáadunk 4-et:

3 = 5x

5. Mindkét oldalt osztjuk 5-tel:

3/5 = x

6. Ellenőrzés behelyettesítéssel:

(Ugyanazok a lépések: zárójel felbontás, összevonás)

2 * (3/5 - 3) + 5 = 7 * (3/5) - 4

6/5 - 6 + 5 = 21/5 - 4

6/5 - 1 = 21/5 - 4

Az egészeket ötödökké alakítjuk, hogy el tudjuk végezni a kivonásokat:

6/5 - 5/5 = 21/5 - 20/5

1/5 = 1/5

Mivel a két oldal valóban egyenlő, ebből tudjuk, hogy jól számoltunk. :)


II. A másodiknál az első lépés, hogy közös nevezőre kell hozni a törteket, és az egészeket is ennek megfelelően átalakítani. A közös nevező a 8 lesz.


2x - 3/4 - 1 = x + 1/8

(8 * 2x / 8) - 6/8 - 8/8 = (8x / 8) + 1/8


Így már a nyolcadokat mindenhonnan elhagyhatjuk, azaz minden tagot beszorzunk 8-cal:

16x - 6 - 8 = 8x + 1

Összevonás:

16x - 14 = 8x + 1

Mindkét oldalból kivonunk 8x-et, és mindkét oldalhoz hozzáadunk 14-et:

8x = 15

Mindkét oldalt osztjuk 8-cal:

x = 15/8

Ellenőrzés:

2 * 15/8 - 3/4 - 1 = 15/8 + 1/8

30/8 - 6/8 - 8/8 = 16/8

30/8 - 14/8 = 16/8

16/8 = 16/8

Megint jól számoltunk.

Ezt még lehet egyszerűsíteni is esetleg, bár itt felesleges:

16/8 = 8/4 = 4/2 = 2


Alaposan olvasd át az egészet úgy, hogy értsd is meg az egyes lépéseket, akkor talán legközelebb menni fog egyedül is. :)

2013. szept. 22. 18:57
 3/5 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm életmentő volt ezzel így nagyjából meg is értettem:)
2013. szept. 22. 19:17
 4/5 anonim ***** válasza:

én meg rosszul másoltam le és így nem is azt oldottam meg hanem nemtom mit :D

bocsánat... (#1)

2013. szept. 22. 19:25
 5/5 A kérdező kommentje:

semmi gond

:D:)

2013. szept. 22. 19:28