2013. szept. 19. 21:47
1/2 bongolo válasza:
(√ (2-√2) +√ (2+√2) )³
= √(2-√2)³ + 3·√(2-√2)√(2+√2)² + 3·√(2-√2)²√(2+√2) + √(2+√2)³
= (2-√2)√(2-√2) + 3·(2+√2)√(2-√2) + 3·(2-√2)√(2+√2) + (2+√2)·√(2+√2)
= (8+2√2)√(2-√2) + (8-2√2)√(2+√2)
Ez biztos hogy pozitív, nyugodtan négyzetre emelhetjük. Aztán majd gyököt vonunk belőle később.
(8+2√2)²(2-√2) + 2·(8+2√2)√(2-√2)·(8-2√2)√(2+√2) + (8-2√2)²(2+√2)
= (72+32√2)(2-√2) + 2(64-8)√(4-2) + (72-32√2)(2+√2)
= 72·((2-√2) + (2+√2)) + 32√2·((2-√2) - (2+√2)) + 2·56·√2
= 4·72 - 32·4 + 4·28·√2
= 16·(10 + 7√2)
Végül vonjunk belőle gyököt
4·√(10+7√2)
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm! :) Már mindenhogy próbáltam már, de a négyzetre emelés nem jutott eszembe!
2013. szept. 21. 10:12