Hol találom meg az alábbi számológépen?

Hol találom meg ezen a számológépen: [link] azt, hogy hogyan kell kiszámolni a szórást?

2013. szept. 16. 18:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Saját véleményem és tapasztalatom, hogy gyorsabban és egyszerűbben kiszámítható a szórás papíron, ceruzával. Tudom, ez nem válasz, de a hagyományos módszerrel is megy az gyorsan.


Például: 2, 2, 4, 4, 4, 4, 5, 5, 6, 10

n=10

Az átlag (2*2+4*4+2*5+1*6+1*10)/10=4,6

Az átlagtól való eltérések négyzetei:

(2-4,6)^2=6,76

(4-4,6)^2=0,36

(5-4,6)^2=0,16

(6-4,6)^2=1,96

(10-4,6)^2=29,16

Ezeket annyiszor kell venni, ahányszor a szám előfordul, pl. a 2 --> 6,76 ezt 2-szer, 4 --> 0,36 ezt 4-szer, 5 --> 0,16 ezt 2-szer, stb.

Ezután ezek átlagát vesszük: (2*6,76+4*0,36+2*0,16+1*1,96+1*29,16)/10=4,64

A szórás ennek a négyzetgyöke: 2,15

(Számolási hibák előfordulhatnak.)


-KA-

2013. szept. 16. 19:10