Tehát elindulok kerékpárral teszem az reggel 6-kor és meg kell érkeznem este 10-re. Előre kiszámoltam, hogy milyen átlagsebességgel kell folyamatosan haladnom, hogy az időt teljesíteni tudjam, de mivel egy inkább többször állok meg és egyre fáradtabb is vagyok, az előre kiszámolt átlagsebesség már nem működhet, hiszen úgy elkésnék. Ha egyszer sem állnék meg, akkor a kilométeróra mérését vehetném alapul, ami az átlagsebességet mutatja, viszont miután nem kalkulálja bele a megállások miatt kiesett időt, így borul az egész. Remélem érthető voltam :D Köszönöm.2013. szept. 7. 14:58
1/2 anonim válasza:
s(út) = v(sebesség)*t(idő)
ebből v=s/t
ha gyorsítani kell: v =s/0,8t
2/2 bongolo válasza:
Ha jól értem, akkor eljutottál már az út 80%-áig (vagy 20%-áig?), és akkor rájöttél, hogy késésben vagy.
Bizonyára tudod a még hátralévő utat, meg a maradék időt is. Ebből kijön a kívánt új átlagsebesség, ahogy az első írta:
v = s/t
Ha előre feltételezed, hogy mondjuk pihenés céljából még meg fogsz állni összesen mondjuk 10 percet, akkor azt a 10 percet (vagyis 1/6 órát) vond ki a t-ből:
v = s/(t - 1/6)
ekkora átlagsebességgel kell mostantól tekerni.
Az első válasznál a 0,8-cal való szorzás valószínű nem jó. Akkor jó csak, ha a maradék úton az átlagsebesség a csúcssebesség 80%-a lesz.