3 - 1/2 = 1 / (1/3) + (1/x)

A jobboldalon lévő tört nevezőjében levő x nevezős tört zavart be azt hiszem...ezért kérem hogy valaki mondja meg hogy kell ezt megoldani, vagy oldja meg, hogy lássam.



2013. szept. 4. 15:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Ugye a baloldalon van 2,5; a jobboldalon pedig 3 + (1/x).

Kivonsz hármat:

-0,5 = 1/x

Átszorzol x-szel:

-0,5x = 1

Leosztasz (-0,5)-tel:

x = -2

2013. szept. 4. 16:19
 2/4 A kérdező kommentje:

A jobboldalon 1/3 + 1/x van, nem 3 + 1/x

Pont ez a x nevezős tört egy nagyobb tört nevezőjében, meg hogy a 1/3-mal kell összeadni, ez okozz gondot.

Bal oldalnál pedig elírtam: 3 - 1/3

2013. szept. 5. 06:54
 3/4 anonim ***** válasza:

Az én feladatmegoldásom jó, de akkor - ha jól veszem ki a szavaidból-, nem ez volt a feladat, csak elírtad.

Szóval a feladat:

3 - 1/3 = 1 / [(1/3) + (1/x)]

Ugye?


Na, akkor közös nevezőre hozol a jobboldal nevezőjében:

3- 1/3 = 1 / [(x/3x) + (3/3x)]

3- 1/3 = 1/ [(3 + x)/(3x)]

Na jó, a baoldalt írhatod egyszerűbben:

8/3 = 1/ [(3 + x)/(3x)]

Átszorzol a jobboldal nevezőjével:

(8/3)*[(3 + x)/(3x)] = 1

Elvégzed a szorzást:

(24 + 8x)/(9x) = 1

Átszorzol a nevezővel:

24 + 8x = 9x

Levonsz 8x-et:

24 = x

2013. szept. 5. 11:32
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, így már érthető :)
2013. szept. 5. 20:53