A kőszívű ember fiai -ról kell olvasónaplót írni . Segít valaki? (BŐVEBBEN LENN! )
A szempontok a következők:
1.) A legfőbb helyszínek + kivel mi történt.
2.) A főbb szereplők életútja (név mellé legfontosabb események) (8-10 szereplő)
3.) Mi adja a regény alapkonfliktusát?
A válaszokat előre is köszi.
Keress neten egy rövidítettet és kész!
Ne várd, hogy valaki leírja neked pontról pontra a full sztorit.
Szia !
1./ Helyszínek:
Nemesdomb, a Baradlay birtok
Oroszország, Szentpétervár, cári udvar, orosz táj, a Dnyeper folyó
Paplak, megyegyűlés
Bécs, az osztrák főváros: itt a Plankenhorst palota, Richárd és Jenő szálláshelyei, bécsi utcák a forradalom idején, zárda
Kárpátok hegyei, útban Bécsből haza, Magyarországra
A szabadságharc helyszínei az ország különböző területein, Királyerdő, malom, Buda, budai vár, Lánchíd és környéke,
Kórház, árvaház
Körös sziget
Hadbíróság Bécsben, börtön
Szívesen !
1./ ponthoz a kivel mi történt, tulajdonképpen a tartalom, fejezetek szerint, végig menve a helyszíneken.
Nem tudom, ez milyen terjedelemben kell, mennyire részletesen ? Megtalálod, ha beírod a Google.hu keresőbe: "A kőszívű ember fiai olvasónapló" kérdésre az elsőnek feljövő válasz szerintem jó ! Ebből megírható a kérdésre a válasz.
2. A főbb szereplők életútja:
A regény főszereplői, Jókaira jellemzően vagy csak jók, vagy csak rosszak, úgy is mondhatjuk, hogy vagy angyalok, vagy ördögök.
E szerint a csoportosításuk:
Jók:
Baradlayné: lejegyzi férje végakaratát, de megfogadja, hogy az ellenkezőjét teszi mindannak, amit a haldokló megparancsolt. Haladó gondolkodású, a haza függetlenségéért folytatott szabadságharc mellé áll, és fiaitól is ezt várja.
Meggyőzi Richárdot, majd Jenőt is, hogy hazatérjenek.
A családi birtokon kórházat rendez be, sebesülteket ápol.
A megtorláskor éppen azt a fiát veszíti el, Jenőt, akit a legjobban szeretett, óvott a harcoktól is. Ez a "kőszívű ember" bosszúja, mindazért, amit akarata ellenére tett.
Ödön: megyei tisztségviselő, a szabadságharcban tevékenyen is részt vesz. Odahagyva családját, kormánybiztosi teendőket lát el, a nemzeti hadsereg ellátásáért felelős tiszt. A megtorlás elől nem menekül el, de a végzetes névcsere miatt öccse, Jenő megy helyette a bírák elé, és hal hősi halált, vállalva az ellene felhozott "vádakat".
Richárd: a császári testőrség huszártisztje, anyja hívására, esküjét megszegve a magyar szabadság ügye mellé áll, és a Kárpátokon keresztül, életveszélyben hazatér. A szabadságharc nagy csatáiban résztvesz, Palviczot becsületes párbajban megöli. Szavát adja, hogy eltitkolt gyermekét felkutatja, és felneveli. Ígéretét be is váltja.
A bukás után rá is halál vár, de Alfonsine kifejezett kérése ellenére végül Haynautól kegyelmet kap, a "fejfájások éjszakáján".
Editet megtalálja a Plankenhorst házban és magával viszi, összeházasodnak, együtt nevelik Palvicz Károlykát.
Jenő: mindkét szülő kedvenc gyermeke, anyja megóvja az álságos Alfonsine szerelmétől, kimenti Bécsből és maga mellett tartja a vészterhes hónapokban. Jelleme a regény végére "magasodik" testvérei fölé, amikor önként vállalt halálával feláldozza magát, így bátyja, Ödön felesége és gyermekei körében maradhat és megmenekül a megtorlástól.
Lánghy Aranka, Ödön szerelme, majd felesége: a szegény pap leánya, hűségesen várja haza szerelmét Oroszországból, később méltó társa Ödönnek, jó feleség és anya.
Liedenwall Edit Richárd szerelme, majd felesége: A Plankenhorst hölgyek szegény rokona, akit minden eszközzel vissza akarnak tartani Richárddal való házasságától, hogy a hozományt Alfonsine szerezhesse meg. Bátran, talpraesetten viselkedik, kihallgatja a kémkedők párbeszédét és megszökik a zárdafőnöknőtől, hogy szerelmét értesítse, szökésében segítségére legyen.Az üzenet megváltoztatásával Palviczékat is félrevezeti. Minden ármány ellenére egymásra találnak Richárddal, a hozományt is megkapja.
Ramiroff Leonin, Ödön orosz barátja: együtt indulnak a szinte járhatatlan utakon, a nagy télben, hidegben Magyarországra. Védelmezik egymást a farkasok elől való menekülésben, majd Leonin a Dnyeper folyó jeges vizéből is kimenti barátját.
Később még egyszer találkoznak, a szabadságharc idején. Leonin orosz tisztként harcol a magyarok ellen, de barátjának életét még egyszer megmenti. Úgy, hogy foglyul ejti őt, s így megóvja attól, hogy Ridegváry "karjaiba" fusson, ami a biztos halált jelentené számára.
Pál úr, Richárd tisztiszolgája. idős, tapasztalt katona, aki tanácsaival is támogatja, ellátja "gazdáját", szinte fiaként tekint rá.
A Királyerdőben, a Palvicz Ottóval folytatott párbaj után a zűrzavarban önfeláldozásával megmenti Richárd életét. Ráveti magát a sebesülten földön fekvő Richárdra, és saját testével fogja fel a sérüléseket.
Rosszak:
Baradlay Kazimír: apa, konzervatív gondolkodású, "A Föld ne mozogjon, hanem álljon" ahogy végrendeletében fogalmaz, a haladás ellenzője, fiait is ebben a szellemben nevelné.
Ridegváry Bence: B. Kazimír barátja, hasonlóan gondolkodó megyei tisztségviselő, a végrendelet szerint el kellene vennie feleségül az özvegyet. Nem valósul meg, ezért mindenhol a Baradlay család ellenében cselekszik, méltó társa ebben Plankenhorst Alfonsine.
Plankenhorst Antoinette: Alfonsine anyja, báróné, kétkulacsos politikát folytatnak lányával együtt. Látszatra a forradalmárok mellé állnak, valójában kémkednek a császáriaknak, összekötőjük az apácafőnöknő.
Plankenhorst Alfonsine: csak az érdek irányítja mindenben, szerelmet hazudik Jenőnek, valódi szerelme azonban Palvicz őrnagy, bár őt is rászedi, gyermekét még az apa elől is eltitkolja. A szabadságharcban való részvételük miatt kémkedik a Baradlayak után, majd megtudva, hogy Richárd megölte szerelmét, Palviczot a halálukat akarja. A Hadbíróságon is közbenjár kivégzésük miatt.
Soror Remighia apácafőnöknő: a zárda és a Plankenhorst ház között közvetít, híreket hoz-visz, kémkedik.
Akik sem egyik, sem másik csoportba nem sorolhatók:
Palvicz Ottó őrnagy, császári tiszt
Tallérossy Zebulon magyar nemes
Csoportosíthatók a szereplők még, mint párok:
Baradlay Kazimír - Márie a felesége
Ödön - Aranka
Richárd - Edit
Jenő - Alfonsine
/Alfonsine valódi szerelme, eltitkolt gyermekének apja, Palvicz Ottó/
3./
A regény alapkonfliktusát a Baradlay házaspár, Kazimír és Marie között fennálló alapvető különbség adja, ami gondolkodásukat, világlátásukat, politikai nézeteiket illeti.
Emiatt gyermekeiket is másképpen nevelnék, illetve jövőjüket, foglalkozásukat, hivatásukat, a hazához való viszonyukat mindketten másképp képzelik el.
Már idéztem, B. Kazimír szavait: " A Föld pedig ne mozogjon, hanem álljon, s ha az egész Föld elindul is, ez a darab föld, a mi földünk ne menjen vele."
Konzerválni kívánja, változtatások nélkül fenntartani a maradi, elavult társadalmi rendet, minden újnak, haladónak az ellensége.
Vele szemben felesége megérzi, megérti a reformkor üzenetét, a változások, a polgári átalakulás szükségességét.
S ezzel együtt az osztrák császárságtól való elszakadást, az ország függetlenségének kivívását elengedhetetlenül fontosnak tartja.
Miután Baradlayné a túlélő házastárs, egy eltökélt, erős asszony, hiába a férj végrendelete, a jövőre vonatkozó parancsa, az özvegy a maga belátása szerint cselekszik.
Ellentmond férje akaratának, s fiait a haladás irányába vezeti, elvárja tőlük, hogy mint az ország gazdag főurai, a hazájuk érdekében cselekedjenek, harcoljanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!