Már értem a cardano képlet és a komplex köbgyökvonás lényegét de még kétségeim vannak. Valaki segít?


Ugye a képlet nagyon lerövidítve egy behelyettesítéssel valahogy így néz ki:

x= köbgyök(u) + köbgyök(v) (u és v ugye a rezolvens másodfokú egyenletünk két gyöke)

Nos, komplex harmadikgyökvonásnál u-ra és v-re is három megoldásom lesz. u+v-re pedig így összesen 9 lehetséges megoldást ad. De azér egy harmadfokú egyenletnek mégiscsak 3 gyöke van és nem kilenc...

tehát meg van valahol szabva hogy melyik köbgyököt melyikkel kell összeadni a képletben.


Megoldottam egy olyan példát ahol előre tudtam h mind a 3 gyök egész , és egyszeres gyök. Így a komplex számok akkor estek ki , ha így végeztem el az összeadást:


x_(1) = u_(1) + v_(3)

x_(2) = u_(2) + v_(2)

x_(3) = u_(3) + v_(1)


Az lenne a kérdésem hogy mindíg eme mintázat alapján kell-e eljárni (mert ugyanis sehol nem hallottam arról hogy így kéne ezt elvégezni, azt meg végképp nem tudom hogy lehet bizonyítani ennek az eljárásnak a helyességét... Az hogy ha mindíg látnánk hogy csak így jönnek ki az eredeti gyökök, az még nem bizonyítás csak sejtés)


Továbbá mi van akkor ha a gyökök közt van többszörös gyök, illetve többszörös és egyszeres, komplex, és vegyes gyökök, stb. esetén?


2013. júl. 28. 16:43
 1/7 A kérdező kommentje:

Ja és léci ne jöjjön senki azzal hogy ne cardanózzak mert az egy macera, inkább keressek 1szerűbb megoldási metódust.

Megértem az ilyen véleményeket. De én élvezem ha valami bonyolult:D

2013. júl. 28. 16:45
 2/7 anonim ***** válasza:

Xi=Ui+Vi azaz az indexek meg kell hogy egyezzenek.


Az azonos indexűek irányszögeik egyenlők.

(Nálad lehet, hogy az 1. és a 3. indexű irányszög volt egyenlő?)

2013. júl. 28. 21:27
 3/7 A kérdező kommentje:

(x+7)(x-5)(x-11) = 0

egyenletnél semmiképp nem estek ki az imaginárius tagok ha azonos indexűekkel számoltam. (csak a 2-esnél)


Ha jól emléxem az volt ez:


3+(-80+sqrt(15552)i)^(1/3) + (-80-sqrt(15552)i)^(1/3)=x

2013. júl. 28. 21:45
 4/7 A kérdező kommentje:

olyati is lehet csinálni hogy pl.: v=r*(cos(-122)+sin(-122)i) ?


ha így harmadolom le a szöget más jöhet ki... mintha 237°-ot írnék.. Szabad negatív szöget beleírni?

2013. júl. 29. 13:44
 5/7 anonim ***** válasza:

Na hát levezettem a kedvedért:


Kibontva az egyenlet:


x^3-9x^2+57x+385=0 tehát:

a=1

b=-9

c=-57

d=85


y-ra, p-re, q-ra elvégezve a helyettesítéseket:


y=x-3; p=-84; q=160;


Ezzel U^3=-80+124,7i.


Átírva trigonometrikus alakba:


U^3=148,16*[cos(122,2°)+i*sin(122,7°)].


Most köbgyököt vonunk:


U1=4+3,46i

U2=-5+1,73i

U3=1-5,19i


és:


V1=4-3,46i

V2=-5-1,73i

V3=1+5,19i.


Látható, hogy összeadáskor a komplex részek kiesnek:


Y1=8

Y2=-10

Y3=2


Ezzel:


X1=11

X2=-7

X3=5

2013. júl. 29. 13:52
 6/7 A kérdező kommentje:
Az u t én is el tudom végezni a v nél kellett gondolkodnom kicsit... Be lehet írni sinus és cosinusba negatív szöget?
2013. aug. 4. 22:35
 7/7 Nagy Gonzo válasza:
Hogyne lehetne beirni negativ szoget! Pl. sin(-30°)=sin(330°), ugyanis 360°-onként periodikus. Szóval: be lehet írni negatív szögeket, de 360° megfelelően sokszori hozzáadásával helyettesítheted pozitív szöggel. Viszont sokszor tényleg kényelmesebb negatív szögként gondolni rá. ui: akárhol megnézed a sin, cos függvény grafikonját, nem a 0-tól indul, negatív számokra is értelmezve van. "Forgásszögek"-nek hívják, amikor nem 0 és 360° közé esik a szög mérőszáma.
2013. szept. 19. 12:04