Mitől barokk a Szigeti veszedelem? Milyen barokk jegyek találhatóak benne?
az is jellegzetes barokk tulajdonság, hogy a leírt táj hangulatában épp ellentétes a cselekménnyel (szemben a romantikával, ahol a természet gyakran a főhős állapotához, érzelmeihez "alkalmazkodik").
idézni nem tudok, ha beleolvasol, jó eséllyel találsz ilyen részt.
Főszereplői felnagyított alakok. Megtalálhatóak benne a barokk sajátosságok: eposzi kellékek, keresztény elemek, monumentális esemény, a mondatfűzés barokkos díszítettsége, groteszk elemek. A magyarság sikerei mind Isten ajándékai. A magyarok azonban hálátlanok voltak, ezért Isten haragja a török hazánkra szabadításában jelenik meg. Az eposzban egyaránt találhatóak antik és keresztény elemek vagy ezek keverése (témamegjelölés, in medias res, segélykérés, múzsa). Alkalmazza a témamegjelölést.
- segélykérés:
- múzsaként Szűz Máriát szólítja meg, hogy az igazságnak megfelelően írhasson eposza vértanúhőséről
- célja: az ideálteremtés, dédapja azért is halhatatlan, mert a kereszténységért halt hősi halált
- a magyarság múltbéli sikerei (honfoglalás, letelepedés) mind-mind Isten ajándéka, de a magyarok hálátlanok voltak, elfajzottak, s bűnökért Isten haragra gerjedt.
„Adj pennámnak erőt, úgy írhassak, mint volt”
"Ím az te könyörgésedet meghallgattam,
Az te buzgó szüvedet mind általláttam.".
- Isten büntetése, az újabb török hadjárat: Isten Mihály arkangyalt küldi a pokolba, hogy egy fúriával (Alectóval) gerjessze fel Szulimán szultánban a gyűlöletet a magyarok ellen
─ seregszemle (enumeráció): meggyőzi az olvasót a védősereg tökéletességéről, kiválóságáról
- a magyar sereg sokkal kevesebb létszámú, de erkölcsileg fölényben vannak, a hazáért, a családért harcolnak
- a török sereglétszámban több, de belső viszályaik vannak és nincsenek nemes céljaik
- a seregszemle mindkét oldalon megtörténik, a magyaroknál kiegészíti az eskütétellel és Zrínyi buzdító beszédével
- a seregek bemutatása monumentális képekkel és a leírásokban megjelenő túldíszítettség (pl.: Zrínyi ruhájának bemutatása)
- „Athleta Cristi”: Krisztus katonája
─ csodás elemek: gonosz szellemek, fúriák
- főleg a keresztény vallásból származnak
- az utolsó nagy csatajelenetben pokolbeli szörnyetegek és angyallégiók jelennek meg
- az angyalok elviszik a harcosok lelkét a mennybe
Az eposz mondanivalója nyilvánvaló a korabeli emberek számára. A szigetiek erkölcsi fölényével, erényeivel megmenthető az ország, ki lehet űzni a törököt.
Pont ezt húztam érettségin:D
előző voltam
Barokk, mert abban az időszakban íródott a mű. A irodalmi barokk is kedveli a túlzásokat, a hihetetlen eseményeket. Ez a rímtechnikájába is látszik→ bokorrím (AAAA, BBBB). Az eposzokra általában jellemző hexametert a költő felező tizenkettessel váltotta fel.
A kicsiny magyar sereg erkölcsi győzelmet arat a sokak által félt török sereg felett, s hiába halnak hősi halált, a dicsőség megmaradt. Ez is lehet egy példa a „barokkos túlzásra”. Emellet a történet alapkompozíciója is hihetetlen, miszerint a keresztény Európa sorsa függ a szigetvári ütközettől. Zrínyi néhány történelmi tényt is megváltoztatott a kívánt hatás érdekében. (Pl. A műben Szulejmánnal Zrínyi saját kezűleg végez, de pontos adatok bizonyítják, hogy ez a valóságban nem így történt.)
Ezt a részt az érettségi tételemből másoltam ki, szóval tuti jó :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!