Hogy kell kiszámítani a százalékot?

Én csak ennyit tudok: a*(p/100)= (valamivel ezt se tudom!)
2009. okt. 9. 17:03
 1/9 anonim ***** válasza:

É érték

------- ----------

L * A láb szor alap


ebben a háromszögben takard le amit keresel, s ott a megoldás. Pl. érték= láb * alap

láb = Érték osztva alappal.


Csak arra ügyelj, hogy a százaléklábat nem pl. 26% formában használod, hanem át kell alakítanod így=26százalék= 26 századrész=0,26


Vagy ha azt keresed, akkor így kapod meg: pl. : 0,26és átírod 0,26=26%


Tehát pl. van 12 kismacskám. Ez az egész állatóvoda 60 %-a. Mennyi összes macska van?

Mi van meg? A rész. Mit keresünk? Az egészet, vagyis az alapot. Letakarod. Marad É/L

Vagyis 12:60%= 12:0,60=20

20 macska van összesen.

2009. okt. 9. 17:28
 2/9 anonim ***** válasza:

leírom újra a tetejét mert összecsúszott.


É

-------------

L * A

2009. okt. 9. 17:29
 3/9 anonim ***** válasza:

_____É_____

L * A

2009. okt. 9. 17:29
 4/9 anonim ***** válasza:

__É__

.L*A



Törtvonal lenne.

2009. okt. 9. 17:30
 5/9 anonim ***** válasza:

nem tudom honnantól nem érted szóval röviden leírom az egészet.

Alap=a e:p×100

Százalékláb=p p=e:a×100

érték=é/e e=a×p:100


:=osztás,×=szorzás

2009. okt. 9. 17:38
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ne a képletet tanuld meg, hanem a jelentést. A százalék ugyanaz, mint a századrész. A tizenkettő is ugyanaz, mint a tucat, pedig látod, két neve van.


A 100-nak az 1 az 1%-a és úgy is mondhatnám, hogy 1/100-ad része, azaz 1 százalék vagy 1 század.


A 100-nak a 33 az a 33%-a.


Kérdés: mennyi a 250-nek a 33%-a? Hát annyiszor több ahányszor a 250 több a 100-nál. A 250 az pontosan 2,5-szer annyi mint a 100 (250/100=2,5), így a 250-nek a 33%-a is 2,5-ször lesz több, azaz 2,5*33=82,5. Vagyis a 250-nek a 33%-a 82,5. Képlettel (250/100)*33 = 82,5


Kérdés: mennyi a 45-nek a 33%-a. Ez meg ugye kevesebb, mint 100, így a 33%-a is kevesebb lesz. Ugyanúgy kell gondolkodni, mint fentebb: (45/100)*33=14,85. Ránézésre is ellenőrizhető: a 45 a 100-nak kb a fele, ezért a 45-nek a 33%-a kb a 33-nak a fele lesz. És tényleg.


Mi van, ha egy nagyobb száazlékunk van? Pl 175%? Az nem jelent egyebet, mint hogy valaminek az 1,75-szerese. Például a 100-nak a 175%-a nem más, mint 175. De mennyi a 250-nek a 175%-a? Mint fentebb, (250/100)*175 = 437,5.



Most legyen az a kérdés, hogy a 100-nak hány százaláka a 33? Mivel a 100-nak az 1%-a 1, ezért a 33 az a 33%-a, mivel 33/1=33. De a 250-nek vajon hány %-a a 33? Hát mivel a 250 nagyobb mint a 100, ezért az 1%-a is nagyobb, mint 1. A 250-nek az 1%-a 2,5 (az előbb láttuk, hogyan kell kiszámolni). Vajon hányszor jön ki a 2,5 33-ból? 33/2,5=13,2-szer. Vagyis a 33 a 250-nek a 12,5%-a.

33/(250/100)=12,5


És a 45-nek hány %-a a 33? A 45-nek 1%-a a 0,45, így a 33 az a 33/0,45=73,333%-a. Képlettel: 33/(45/100)=73,333.


Már csak egyféle képpen lehet feltenni a kérdést: minek a 33%-a a 66? Onnan indulunk megint, hogy a 100-nak az 1%-a 1. Nézzük meg, hogy mennyi az aránya az 1%-nak és az 1-nek? 1/1=1. Vagy mennyi az 5%-a? Az meg 5, és ha elosztom őket egymással, akkor megint: 5/5=1, vagyis a száznak az x%-a mindig x, így x/x=1 lesz a kettőenk az aránya. Most osszuk el a 33%-ot 66-tal, 33/66=0,5.

Most nézzük meg, hogy ez hányad része az 1-nek, mert a mi számunk annyi szorosa lesz a 100-nak. 1/0,5=2, azaz a 100-nak a 2-szerese, vagyis 200-nak a 33%-a a 66. Ugye ha van egy nagyon nagy számod, annak az 1%-a is nagy. 1/(nagy) = (kicsi). Minél kisebb az arányod, annál nagyobb a számod.


Minek a 33%-a a 250? 33/250=0,132 1/0,132 = 7,5757 És 7,57*100 = 757,57. Egybe írva a képletet: 1/(33/250)*100= 100/(33/250) = 757,57


Minek a 33%-a 45? Már csak képlettel: 100/(33/45)=136,36.



Végül egy utolsó fogódzó: Minden szám 1%-a a százada. Ennyit jegyezz meg. Például a 200-nak az 1%-a 2.


Ha hirtelen nem jut eszedbe, hogy hogyan számolj, akkor írd le ezt magadnak. Pl az a feledat, hogy minek a 25%-a a 49, akkor írd át az ismert példára: Minek az 1%-a a 2? Hogyan kapok az 1-ből, a 2-ből meg a 100-zal való osztásból vagy szorzásból 200-at? Ugyanúgy kapok a 25-ből meg a 49-ből meg a 100-zal való osztásból vagy szorzásból eredményt. (2/1)*100 = 200. (49/25)*100 = 196. És tényleg.

2009. okt. 9. 17:50
 7/9 terményes válasza:
....Bravó ! Ám én inkább a képletet tanulom meg.
2014. jún. 14. 20:12
 8/9 anonim válasza:
Nekem is inkább a képlet kellett volna rövid leirással...dehát itt mire vár az ember
2015. jan. 13. 22:59
 9/9 anonim válasza:

pl a sven4-ben megkettyintettem 141 birkát ez az összes birka 88%-a

illetve összegyüjtöttem37 érmét ami az összes érme 86%-a. összesen hány érme van?

Összesen hány birka van a pályán?

Mit mivel kell szorozni vagy osztani? (nem kinaiul százaláklábakkal meg kezekkel leirva) hanem mondjuk ezekkel a fenti számokkal.

2015. jan. 13. 23:06