Parabolás kérdésben kellene útmutatás. (? )


Tekintsük az y=x²+ax-1 alakú parabolákat, ahol a∈ℝ.

Ezek a két koordináta tengelyt 3 pontban metszik. Ezek a pontok háromszöget alkotnak. Bizonyítandó, hogy van olyan pont amely minden ilyen háromszög köré írható körön rajta van.



2013. jún. 1. 05:02
 1/3 anonim ***** válasza:
x=0-ban mindegyik -1nél metszi az y tengelyt, tehát a minden értékére y=-1 a háromszög köré írt körén lesz -mivel az egyik csúcs lesz
2013. jún. 1. 10:07
 2/3 BKRS ***** válasza:

Nem csak 1 lesz, hanem 2 is.

Legyen A,B a parabola metszéspontja az x tengellyel,

C a parabola metszéspontja az y tengellyel,

D pedig a masik pont ahol a ABC köré irt kör metszi az y tengelyt.


A,B könnyen számolható, y=0 mindkettőnél, és

x_1,2= (-a±√(a²+4))/2

Az érdekes a dologban az, hogy:

x_1*x_2=(-a-√(a²+4))/2 * (-a+√(a²+4))/2=-1

Ez mondjuk leolvasható az egyenletről is.

Namost a origóra mint pontra írjuk fel a pont körre vonatkozó hatványát:

OA*OB = -1

de

OA*OB=OC*OD

OC=-1

tehát OD = -1/-1=1

Vagyis D≡(0,1)

Tehát az összes köré írható kör átmegy a (0,-1) és a (0, 1) ponton is.

2013. jún. 4. 15:12
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi mindkét választ!
2013. jún. 5. 01:39