Ellenállás számítás? Nagyon fontos. Többi lent.


Szóval ez lenne a feladat:

a.)Határozzuk meg a kapcsolás eredő ellenállását. (Eddig tudom én is)

b.)Mekkora áramot mérnek az egyes műszerek és mekkorák az ellenállásokon létrejött feszültségesések?

c.)Mekkora az R2 és R4 ellenállásokra jutó teljesítmény?

Adatok: R1=12 R2=20 R3=30 R4=14 U0=100V

Kapcsolás rajza:

[link]

Szóval az eredőt tudom, de onnan tovább nem.

Legyen szíves, valaki segítsen, nagyon fontos lenne. Sajnos csak pontozással tudom megköszönni :( Remélem valaki tud segíteni.


2013. máj. 29. 17:22
 1/3 A kérdező kommentje:
Az adatoknál az R résznél mindegyik Ohm
2013. máj. 29. 17:24
 2/3 bongolo ***** válasza:

a)

A párhuzamos R1, R2, R3 eredője 60/(5+3+2) = 6 Ω

Ez van sorba kötve 14 Ω-mal, vagyis 20 Ω az eredő. Remélem neked is ez jött ki.


b)

A műszereket úgy kell tekinteni, mintha nem lennének benne az áramkörben, szóval mintha az ampermérők helyett csak 0 ellenállású vezeték lenne.

Az I meg az I4 áramerősségek azonosak kell legyenek, mert nem tud az áram másfelé menni. Ami átmegy az egyiken, annak át kell mennie a másikon is. Tehát az U0 feszültség hatására a 20Ω eredő ellenálláson I áram folyik át. Az Ohm törvény szerint:

R = U/I

I = U/R

I = U0/20Ω = 100V/20Ω = 5A

I4 = 5A


Az R4 ellenálláson ez az I4 áram folyik át, megint csak az Ohm törvény szerint:

U = R·I

U4 = R4·I4 = 14Ω·5A = 70V


Az U1, U2 és U3 feszültségek egyformák kell legyenek, mert az R1, R2, R3 ellenállások párhuzamosan vannak kötve. A két vastagabb pöttyel jelzett csomópont között is ugyanez a feszültség van természetesen. Ez az U1 feszültség plusz az U4 vannak sorban, ezek összege azonos kell legyen a teljes U0-lal:

U1 + U4 = U0

U1 + 70V = 100V

U1 = 30V

U2 = 30V

U3 = 30V


Az I1,I2,I3 áramerősségek is most már Ohm törvénnyel számolhatóak:

I1=U1/R1 = 30V/12Ω = 2,5 A

I2=U2/R2 = 30V/20Ω = 1,5 A

I3=U3/R3 = 30V/30Ω = 1 A


Ellenőrzés: ezek összege I4 kell legyen, és tényleg annyi is.


c)

P2 = U2·I2 = 30V·1,5A = 45 W

P4 = U4·I4 = 70V·5A = 350 W

2013. máj. 29. 23:26
 3/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm :)

Ment is a zöld kéz.

2013. jún. 5. 07:34