Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A végvári életről, a katonákró...

A végvári életről, a katonákról mit lehetne írni? (Magyarország- 17. század)

Figyelt kérdés
dolgozatot fogok írni, de sajnos elakadtam a kidolgozásban. ha valaki tud konkrét tétel a neten, ami nem túl hosszú és átlátható, azt nagyon megköszönném! :)

2013. máj. 25. 17:11
 1/3 anonim ***** válasza:

A több tízezer fős végvári katonaság önálló társadalmi réteggé fejlődött, amely a nemesség és a parasztság között helyezkedett el.

A végvárrendzser karbantartása és az állandó katonság fizetése óriási összegeket emésztett fel.

Sokszor akadozott a zsold kifizetése ("Se pénz,

se posztó"- a végváriak ezt kapták: zsold, posztó, só).

2013. máj. 25. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A török elleni harc befejeztével feleslegessé vált

vitézlő rend katonáit szélnek eresztették.

Harcban szerzett kíváltságaikat semmibe véve

feudális uraknak rendelték alá őket, akik különféle

feudális szolgáltatásokat vártak tőlük.

A szabad, független életmódhoz szokott katonák közül sokan inkább elbujdostak ("szegénylegénnyé") váltak.

2013. máj. 25. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A híres végvárakat biztosan ismered, ilyen volt például Eger, Szolnok, Szigetvár, Drégely, amelyeknek a török elleni harcokban volt nagy jelentőségük. Irodalmi vonatkozásokat is írhatsz a dolgozatban szerintem, azért említettem a fenti végvárakat.

Gárdonyi Géza: Egri csillagok c. regénye erről a küzdelemről szól, Arany János balladája: Szondi két apródja szintén, Zrínyi: Szigeti veszedelem c. eposza, mind-mind a végvárak, az itt harcoló végvári katonák hősiességét, becsületességét, a haza iránti elkötelezettségüket mutatják be.

2013. máj. 26. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!