Ezekhez a középiskolai feladatokhoz nagyon megköszönném ha valaki bármelyikben segíteni tudna?


Nagyon hálás lennék ha bármelyikhez lenne megoldása valakinek!


I. Egy k kör középpontjának abszcisszája -1. A (7;4) pontból induló AB átmérő B végpontja az x tengelyen van. Írja fel a k kör egyenletét! Számítsa ki az AB átmérőre merőleges átmérő végpontjainak koordinátáit!


II. Határozza meg az R értékét úgy, hogy a C(-12;0) középpontú R sugarú körnek és az x² + y²8 egyenletű körnek legyen az y=x egyenletű egyenessel párhuzamos közös érintője!


III. Az e egyenes párhuzamos a v(1;-7) vektorral és átmegy az E (13;2) ponton. A k kör áthalad az A (3;12) és a B (8;7) pontokon, a kört a B pontban érintő egyenes párhuzamos az x tengellyel. Számítsa ki az e és a k metszéspontjainak koordinátáit, és igazolja, hogy a két metszéspont és a kör középpontja O (1;4).


IV. Egy derékszögű háromszög átfogójának egyik végpontja A (-2;2) a másik végpontja a B pont, amelynek ordinátája 4. Az egyik befogó egyenlete x+y=10. Számítsa ki az átfogóhoz tartozó magasság hosszát.


Nagyon szépen megköszönném a segítséget. Nem értem ezeket mert 2 hétig betegség miatt hiányoztam. És holnapra be kell adnom.



2013. máj. 20. 14:54
 1/6 anonim ***** válasza:
2013. máj. 20. 17:41
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2013. máj. 20. 17:56
 3/6 anonim ***** válasza:

III.


Ha e párhuzamos (1,-7)-el, azaz irányvektora (1,-7), akkor normálvektora (7,1). Mivel (13,2) rajta van az egyenesen, ezért az egyenes egyenlete:

7x+y=7*13+2=93.


A k kör középpontja rajta van

- AB felezőmerőlegesén - ennek normálvektora az AB vektor (5,-5) és egy pontja AB felezőpontja (11/2,19/2), így egyenlete x-y=-4.

- a B-beli érintőre állított merőlegesen - mivel a B-beli érintő párhuzamos az x-tengellyel, a rá állított merőleges párhuzamos az y-tengellyel és egyenlete x=8.


A két egyenes metszéspontja (8,12) a kör középpontja.

A sugár az x=8 egyenesen leolvasható, a középpont és B távolsága: 5.

Így a kör egyenlete (x-8)^2+(y-12)^2=25.

Ezt kell elmetszeni az y=93-7x egyenessel.

Tehát meg kell oldani az egyenletrendszert (pl. y behelyettesítésével az első egyenletbe); a megoldás:

M(11,16) és N(12,9), ezek a keresett metszéspontok.


A feladat végén valamit elírtál szerintem. Talán azt kell igazolni, hogy a két metszéspont és a kör középpontja egyenlő szárú derékszögű háromszöget határoz meg?

Ez a következő módon látható be:

ha O(8,12) a körközéppont, akkor az OM vektor (3,4) és az ON vektor (4,-3). Ezek tényleg egymás derékszögű elforgatottjai: ugyanis a koordináták felcserélésével és egyik előjel megváltoztatásával kapható meg (3,4)-ből (4,-3).

2013. máj. 20. 18:08
 4/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm

nagyon hálás vagyok érte!

2013. máj. 20. 18:19
 5/6 anonim ***** válasza:

IV.


Az A csúcs nincs rajta az x+y=10 egyenesen. Ezért x+y=10 csak a B csúcsot tartalmazó befogó lehet, és mivel B y-koordinátája 4, innen a B pont koordinátái (6,4).


C-t megkapjuk, ha A-ból merőlegest állítunk az x+y=10 egyenesre és kiszámítjük a metszéspontját vele.

A merőleges egyenes egyenlete x-y=-4, ennek a metszéspontja x+y=10-zel C(3,7). Ez a háromszög derékszögű csúcsa.


Innen ki lehet számolni a háromszög oldalhosszait.

A befogók AC=5*gyök2, BC=3*gyök2,

az átfogó AB=2*gyök(17).

A befogók szorzata megegyezik az átfogó és a hozzá tartozó magasság szorzatával, mivel mindkettő a terület kétszerese. Innen a keresett magasság:

(5*gyök2*3*gyök2)/(2*gyök17)=15/gyök17.

2013. máj. 20. 18:31
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2013. máj. 20. 18:38