A het torpe ul egy asztal korul Hofeherkere varva. Mindegyikuknek van egy pohara, minden pohar ugyanakkora es tejet keszulnek inni belole. Van akinek a poharaban mar van tej. Segitenetek meghatarozni kinek mennyi tej van a poharaban?

Az elso torpe fogja magat es az osszes tejet a poharabol egyenloen szettolti a tobbi torpe kozott, neki tehat ekkor ures lesz a pohara. Ezutan ugyanaezt csinalja sorban egymas utan az osszes torpe. A vegen mindenkinek pont ugyanannyi teje van a poharaban mint indulaskor. Mennyi tej van az egyes poharakban ha osszesen 3 liter tej van?

#pohár #arany #törpe #szetosztas
2013. máj. 13. 01:13
1 2
 1/11 Silber ***** válasza:
3/7 liter minden egyes törpe poharában.
2013. máj. 13. 09:31
 2/11 anonim ***** válasza:

Három liternek a heted része

(mert törpe hét volt)

2013. máj. 14. 00:49
 3/11 A kérdező kommentje:
Hát az utolsónak biztos nem 3/7 mert neki a végén nem lesz semmi a poharában vagyis 0-valkellett kezdenie is.
2013. máj. 23. 06:00
 4/11 A kérdező kommentje:
Kezd sürgős lenni. Van valakinek egy jó ötlete?
2013. máj. 26. 20:37
 5/11 bongolo ***** válasza:
100%

6/7, 5/7, 4/7, 3/7, 2/7, 1/7, 0

Ezeknek az összege éppen 3. (számtani sor, számold ki)

Amikor az első szétosztja a magáét, a többi 6 mind kap 1/7-et, ezért utána a másodiknak lesz 6/7. Akkor az osztja szét, mindenki kap 1/7-et, a harmadiknak lesz 6/7-je. Stb. Minden lépésben aki széttölt, az 6/7-et tölt szét, és mindenki 1/7-et kap, így a végén ugyanannyija lesz, mint induláskor.

2013. máj. 27. 18:04
 6/11 BKRS ***** válasza:
Bongolo megoldásához még annyit tennék hozzá, hogy más megoldás nincs is. Ezt egy kicsit macerás végigszámolni, de talán találok valami egyszerüsítést.
2013. máj. 28. 16:36
 7/11 bongolo ***** válasza:

Frappánsan nem tudom levezetni, csak így lépésről lépésre, de az látszik így is, hogy nincs más megoldás:


Az elsőnek van x, a másodiknak y.

1. lépés után: 0, x/6 + y

2. lépés után: (x/6 + y)/6, 0

Ez után a többitől mindannyian kapnak egyformán valamennyit, és ekkor a másodiknak y lesz. Vagyis a többi öttől éppen y-t kapnak mindketten. Az elsőnek ezzel ennyi lesz:

(x/6 + y)/6 + y

És ez éppen x

x = (x/6 + y)/6 + y

36x = x + 6y + 36y

35x = 42y

x/y = 6/5


Vagyis az elsőnek van 6 egység (6e), a másodiknak 5 egység (5e).


A harmadiknak kezdetben van z:

Az első háromnak van kezdetben: 6e, 5e, z

1. lépés:

- a második kap az elsőtől 6e/6-ot, vagyis 1e-t, lesz neki 6e.

- a harmadik kap az elsőtől 1e-t, lesz z+e

2. lépés:

- az első kap a másodiktól 1e-t, lesz neki 1e

- a harmadik kap a másodiktól 1e-t, lesz neki z+2e

3. lépés:

- az elsőnek lesz ... nem számít

- a másodiknak lesz (z+2e)/6

- a harmadiknak lesz 0


Aztán a többi 4-től a harmadik pontosan z-t kell kapjon, és persze a második is annyit kap (meg az első is, de az már nem számít). A másodiknak ennyi lett:

(z+2e)/6 + z = 5e

7z + 2e = 30e

z = 4e


Szóval eddig tudjuk az első 3 poharának a tartalmát kezdetben:

6e, 5e, 4e


Ugyanígy folytathatjuk a többi törpével is:


A negyediknek van kezdetben v:


kezdetben:     6e, 5e, 4e, v

1. lépés után: 0, 6e, 5e, v+e

2. lépés után: 1e, 0, 6e, v+2e

3. lépés után: 2e, 1e, 0, v+3e

4. lépés után: .., .., (v+3e)/6, 0

Ezek után még mind a négy kap v-t:

(v+3e)/6 + v = 4e → v=3e


Az ötödiknek van kezdetben w:


kezdetben:     6e, 5e, 4e, 3e, w

1. lépés után: 0, 6e, 5e, 4e, w+e

2. lépés után: 1e, 0, 6e, 5e, w+2e

3. lépés után: 2e, 1e, 0, 6e, w+3e

4. lépés után: 3e, 2e, 1e, 0, w+4e

5. lépés után: .., .., .., (w+4e)/6, 0

Ezek után még mind a négy kap w-t:

(w+4e)/6 + w = 3e → w = 2e


A hatodikat nem írom le, ugyanígy lesz 1e, a hetediknek meg persze 0.


Összesen mindez 21e, ami 3 liter, vagyis e=1/7 liter.

2013. máj. 28. 21:22
 8/11 BKRS ***** válasza:

Na itt most i-vel, meg j-vel meg (i+1), (i+2) ...(i+7) meg hasonlókkal indexeket fogok jelölni.


Nézzük mi van akkor ha a 7. leosztás után folytatják a töltögetést.

Nyilván a poharakban lévő tej mennyisége ciklikus lesz, Az i. széttöltés után ugyanaz lesz mint az i+7. után.

Legyen xi az i. széttöltésnél széttöltesre kerülő tej mennyisége.

Ekkor nyilván xi is ciklikus és x(i+7)=xi.

Legyen X az xi értékek minimuma.

Ilyen nyilván van, hiszen maximum 7 különböző xi lehet.

Legyen j egy olyan index amire xj=X

a j. lépésben széttöltjük ezt az xj-t, és 6 újabb szétosztás után megint X lesz a pohárban. Minden újabb széttöltés ből 1/6 részt kapott:

X=x(j+1)/6 + x(j+2)/6+...+x(j+6)/6 ≥ X/6+X/6+...+X/6 = 6X/6 = X

Vagyis X≥X és az egyenlőség csak akkor állhat fenn, ha minden i-re xi=X.

Na akkor nézzük megint az eredeti tej eloszlást a poharakban:

Az első pohárban X volt mert ez fog széttöltésre kerülni.

A másodikban (5/6)X, mert ez lesz a következő vagyis (1/6)X hozzáadásával X-nek kell lennie benne.

A gondolatmenetet folytatva eredetileg a poharakban a tej mennyisége:

X, (5/6)X, (4/6)X, (3/6)X, (2/6)X, (1/6)X, 0

Ezek összege 3, vagyis

(21/6)X=3

X=6/7

Tehát a poharakban eredetileg volt:

6/7, 5/7, 4/7, 3/7, 2/7, 1/7, 0

2013. máj. 30. 14:23
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszi, +++, de már beadtam Bongoló útján haladva. Amúgy ilyen ötleteim nem szoktak lenni, jobban az én stílusom a direkt számolásos megoldás.
2013. máj. 31. 00:10
 10/11 bongolo ***** válasza:

Direkt számolásos megoldás:


Egy munkatársam úgy csinálta, hogy írt egy programot, ami szimulálja a töltögetést. Aztán az első pohárba tette a 3 litert, a többibe semmit, és lejátszotta a 7 töltögetést. De itt nem állította le a programot, hanem tovább ment még néhányszor 7 töltögetésnyit, és nemsokára konvergált az egész a megoldáshoz :) Szóval ha jól emlékszem a nyolcadik 7-es menet után a poharakban már a 6/7, 5/7, 4/7 stb. mennyiségek voltak.


Ha az utolsóba rakta induláskor a 3 liter tejet, akkor is konvergált. Ha mindegyikbe 3/7 litert rakott, akkor is konvergált.


Praktikus ember :)

2013. máj. 31. 01:37
1 2