Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia: honnan tudom, hogy...

Kémia: honnan tudom, hogy mikor mi keletkezik? (példa lent)

Figyelt kérdés

pl.: H2SO4 + KOH ----> ?

honnan tudom kiszámolni hogy mi keletkezik? mitől függ?

a megoldás tudom hogy H2SO4 + KOH ---> K2SO4 + H2O, de miért?



2013. máj. 6. 18:57
 1/7 anonim ***** válasza:
Savak (H2SO4, HCl, HNO3 stb.) és lúgok (NaOH, KOH, Ca(OH)2 stb.) reakciója sót (K2SO4, MgCl2, Na2SO4 stb.) eredményez.
2013. máj. 6. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ez egy közömbösítés, ami során egy savból(H2SO4) és bázisból(KOH) mindig só és víz keletkezik. Víz(H-OH) mindig keletkezik, a só pedig innentől egyértelmű lesz: a savból marad az SO4 rész, ami kétszeresen negatív, a bázisból marad a K rész, ami egyszeresen pozitív. Ebből tudnod kell, hogy a keletkező só képlete K2SO4 lesz.

Amúgy az egyenletet még utána rendezni is kell, úgyhogy helyesen így néz ki: H2SO4+ 2 KOH --> K2SO4 + 2 H2O

2013. máj. 6. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

köszi:)

és ha az van hogy:

HCl + MgOH ---> ?

akkor miért úgy lesz hogy:

HCl + Mg(OH)2 ---> MgCl2 + H2O ?

miért kell még az OHból is 2?

2013. máj. 6. 19:30
 4/7 anonim ***** válasza:
Az Mg a II. főcsoportban van, ezért kétszeresen pozitív, az OH egyszeresen negatív. A sók mindig semlegesek, és hogy semlegest kapjál ebből a kettőből ezért az Mg-ból 1 kell, az OH-ból pedig 2(mert ez csak egyszeresen negatív, de ha kettőt veszel belőle, akkor már kétszeresen negatívnak számít). Ezért lesz a képlet Mg(OH)2
2013. máj. 6. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

értem.

még annyit szeretnék, hogy ha van ez az egyenlet pl.:

H2CO3 + H2O odavisszanyíl HCO3- + H3O+

ebben az esetben miért a H2CO3 ad 1 Hidrogént a víznek?

és a jobb oldalt miért az oxónium ion ad a HCO3-nak?

ilyen egyenleteknél honnan lehet tudni hogy ki ad kinek?

valamint hogy a bázis1 bázis2 jelölésnél számit hogy melyik az 1es és melyik a 2es?

2013. máj. 6. 20:42
 6/7 anonim ***** válasza:

A víz az savként és bázisként is viselkedhet, hogy mikor hogyan, azt a partnere dönti el. A H2CO3 az kizárólag sav lehet, szóval ezért ez ad le protont.

A sav, bázis jelölés egyáltalán nem mindegy. Tegyük fel, hogy a H2CO3-t jelölöd sav1-gyel, akkor a túloldalon a HCO3- csak bázis1-gyel jelölhető. A jobb oldalon a H2O bázis 2 lesz, a H3O+ pedig sav2. Tehát a számoknak a meglévő anyagoknál és a keletkező anyagoknál meg kell egyeznie!

2013. máj. 6. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:)
2013. máj. 6. 22:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!