Függvény transzformációban a tükrözések hogyan?


- Hogyan tudom megállapítani a függvény Szélsőértékét-és helyeit


- Hogyan tudom eldönteni, hogy a függvény páros-e, páratlan-e


- Hogyan kell tükrözni az X és Y tengelyre a függvényt belső és külső transzformáció során



Köszi!:)


2013. máj. 5. 21:57
 1/1 BKRS ***** válasza:

y=f(x) függvény esetén

tükrözés az x tengelyre: y= -f(x)

tűkrözés az y tengelyre: y = f(-x)

tükröz³s az origóra: -y = f(-x)


Legyen pl y = x²+x+1

tükrözés az x tengelyre: y= -x² - x - 1

tűkrözés az y tengelyre: y = x² - x + 1

tükrözés az origóra: y = - x² + x - 1


páros a függvény, ha tükrözöd az y tengelyre és ugyanazt kapod, vagyis f(x) = f(-x)

ilyenek pl:

y=x²

y=cos(x)

y=2


páratlan a függeny ha szimmetrikus az origóra:

f(x) = -f(-x)

ilyenek pl:

y=x³

y=x

y=sin(x)


Egy csomó függvény se nem páros se nem páratlan.

Ilyenek pl:

y=x²+x+1

y=ln(x)

y= sin(x) + cos(x)


Van egy olyan is ami páros is meg páratlan is:

y=0


Vannak olyan görbék amelyek nem függvények ugyan, de párosak is meg páratlanok is, pl az origó középpontú körök mint pl: x²+y² = 1

2013. máj. 6. 14:53