Jelen esetben az y=(x+3.5)^2-2.25 egyenletű parabolának kellene.
2013. ápr. 30. 20:48
 1/6 BKRS ***** válasza:

y=(x+3.5)^2-2.25=(x+2)(x+5)

x= -3,5

y= (1-(5-2)²)/4= -2


Egyszerübb, ha

y=ax²+bx+c alakban van megadva,

ekkor

x=-b/(2a)

y=(1-(b²-4ac))/(4a)

2013. ápr. 30. 22:36
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez sokat segített!
2013. ápr. 30. 22:39
 3/6 bongolo ***** válasza:

Le lehet olvasni az eredeti formájú egyenletből is, ráadásul az a képlet benne is van a négyjegyű függvénytáblában!

A 72. oldalon keresd a parabolát, ott pedig "Elforgatott parabola" cím alatt találod.


A te parabola-egyenletedet picit kell csak átrendezni, hogy olyan alakú legyen, ami a függvénytáblában van:

y+2,25 = (x+3,5)²

2p(y-v) = (x-u)²

vagyis most:

u = -3,5

v = -2,25

p = 1/2


A fókuszpont pedig F(u; v+p/2)

ami most F(-3,5; -2) ahogy BKRS is írta.


---

Megjegyzés:

a 2007-es kiadású függvénytáblában van egy felesleges vessző: az F(u, v, ±p/2) csak F(u, v±p/2) kellene legyen.

2013. máj. 1. 09:20
 4/6 A kérdező kommentje:
Jelen esetben az volt a feladat, hogy az ABCD rombusz oldala 5 és az A és a C csúcs a fent leírt parabolán van, a B csúcs pedig a parabola fókuszpontja. A rombusz területe a kérdés, és én úgy szerettem volna megcsinálni, hogy felírok egy, a fókuszpont középpontú, 5-ös sugarú köregyenletet, és azt elmetszem a parabolával és megkapom az A és a C csúcsot, de az egyenletrendszerben negyedfokú jön ki... Hogyan kell megcsinálni ezt a feladatot?
2013. máj. 1. 12:38
 5/6 bongolo ***** válasza:

A parabola azon pontok mértani helye, amik a fókuszponttól és egy egyenestől (a vezéregyenes) azonos távolságra vannak.

Vagyis ha a fókuszponttól 5 centire lévő pontot keresed, azt megtalálhatod úgy is, hogy a vezéregyenestől 5 centire van.


Mivel a parabola csúcspontja is azonos távolságra van a fókuszponttól és a vezéregyenestől, ezért a vezéregyenes a csúcspont "alatt" van p/2 távolságra (a fókuszpont pedig felette p/2-re). A csúcspont az (u;v)=(-3,5; -2,25) pont, ezért a vezéregyenes egyenlete y=-2,5

(A felfelé álló parabola vezéregyenese párhuzamos az x tengellyel.)


Ezért y = -2,5 + 5 = 2,5 lesz az A és C pont ordinátája (y koordinátája).

Az x-eket ebből már másodfokúval ki lehet hozni.

2013. máj. 1. 13:14
 6/6 A kérdező kommentje:
Sikerült, köszönöm!
2013. máj. 1. 13:52