Fizika,10. osztály. Segítnél?


Kaptunk egy táblázatot, de mivel több elem hiányzik, nem tudom mivel kezdem.


1; P=20W, t=10min, W=? U=20V I=0,1A R=200 ohm Q=60C

2; P= 25W t=? W= 12500J U = 50V I=? R=? Q=250C

3; P=? t=2h W=? U=100W I = ? R= 52ohm Q=?

4; P=? t=? W=58763J U=? I=0,1A R=200ohm Q=?

5; P=4KW t=12h W=? u=200W I=? R=800Ohm Q= 10.800C


Előre is köszönöm !!


2013. ápr. 28. 19:19
 1/3 anonim ***** válasza:
Kezdd a tankönyvvel, mert ezek egyenletbehelyettesítések.
2013. ápr. 28. 19:25
 2/3 A kérdező kommentje:

igen..odáig eljutottam.

de nem igazodtam ki, sajnos

2013. ápr. 28. 19:29
 3/3 anonim ***** válasza:

Szervusz!


Talán segít:

1; P=20W, t=10min, W=?


Itt az összes munkát keresik, amit ki tudsz számolni a teljesítmény képletéből: P=W/t, de arra kell figyelni, ha a teljesítmény Wattban van akkor a munka J-ban, az idő pedig másodpercben. Ha P=W/t akkor W=P*t, így: W=20W*10*60s W=1200J (mert a percet át kell váltani másodpercre)


U=20V I=0,1A R=200 ohm Q=60C

Ha itt is a W (munkát) keresik, akkor kicsit bonyolultabb, de nem nagyon. P=U*I, ezt tudjuk (elektromos teljesítmény), de a W=P*t-ből hiányzik az idő, azt meg ki lehet számolni az áramerősség és a töltés ismeretében: 1A áramerősség, ha a vezető keresztmetszetén 1s alatt 1Culomb töltés halad át... Így az idő:t=600 sec (60/0.1)


Innen már: W=P*t azaz W= U*I*t W=20V*0.1A*600s W=1200J


Másféleképpen az elektromos teljesítmény: P=I^2*R, ebből

W=P*t, W=0,1A^2*200 Ohm * 600s=0.01*200*600=1200J

______________________________________________________


2; P= 25W t=? W= 12500J U = 50V I=? R=? Q=250C

t=12500J/25W, t= 500sec


Ha a feladat megengedi (az előzőből úgy látszik igen) akkor I és R számítása egyszerű, mert az idő jön a fentebbi megoldásból:

P=U*I 25W=50V*I I=0.5A

R=U/I R=50V/0.5A R=100 Ohm


Ellenőrzésképpen:

Q=250C és az áramerősség 0.5A akkor t=500s ami fentebb kijött.

W=U*I*t W=50V*0.5*500s=12500J Ez is kijön.


A többi is ugyanezekre épül, csak figyelni kell, hogy nem secundumban van, hanem órában (váltsd át sec-re), 1KW=1000W , 1 óra=3600s stb.


Remélem menni fog.

2013. ápr. 30. 22:21